Až do exotického Karibiku se příští týden vydá folklorního část českotěšínského souboru Slezan. Zúčastní se tam 3. mezinárodního folklorního festivalu pod záštitou organizace CIOFF Puerto Rico’s International Folk Fest.

Organizační vedoucí souboru Slezan Renata Urbančíková prozradila, že je to nejvzdálenější cíl v celé pětašedesátileté existenci souboru. Všichni členové se prý ale velice těší, zejména na zaoceánské reakce na těšínský folklor.

„Z předchozích let máme z festivalů tu zkušenost, že přijetí naší kultury bylo velice vřelé, například na Kypru nebo v Indii. V Polsku jsme pak získali i ocenění za nejsympatičtější soubor,“ říká Renata Urbančíková.

ivalech Slezan většinou naprosto vybočuje jak provedením svých vystoupení, tak celkovou atmosférou, která ze souboru vyzařuje. „Setkáváme se s tím, že většina souborů je velmi hlučná, zatímco těšínský folklor obsahuje mnoho lyriky, jakési poezie a rozmanité melodie. Právě proto je možná naše umění tak líbivé na pohled i poslech,“ zmiňuje zástupkyně souboru.

PŘÍPRAVA JE DŮLEŽITÁ

Příprava na vystoupení v Karibiku prý byla průběžná, systematická a svědomitá. „K pravidelným zkouškám jsme přidali víkendová soustředění, na kterých jsme intenzivně trénovali. Příprava ale nemusela být extrémní, protože vystupujeme během celého roku a tím pádem nevyjdeme ze cviku,“ popisuje Urbančíková.

Na festivalu v Portoriku bude mít každý soubor celou hodinu na to, aby předvedl své umění. „Právě kvůli délce vystoupení použijeme celý náš repertoár, který bude koncipován jako výběr z různých tematických vystoupení a pásem. Například svatebních, vojenských nebo horalských,“ vysvětlila vedoucí souboru.