„Filmový program nabídne v tomto roce také sekci zaměřenou, ať již to zní sebepodivněji, na středoevropské westerny, tedy filmy vycházející z westernové estetiky i kvazi westernové povídky. Jistě nepřekvapí, že českými zástupci v tomto případě budou například snímky Limonádový Joe režiséra Oldřicha Lipského či Je třeba zabít Sekala, pod nímž je režijně podepsán Vladimír Michálek. Českou tvorbu bude reprezentovat také retrospektiva jubilujícího Otakara Vávry, z jehož tvorby diváci mohou zhlédnout jeho opusy Krakatit, Romance pro křídlovku, či Kladivo na čarodějnice,“ říká za pořadatele přehlídky Lenka Zemanová.

Podle jejích slov bude další retrospektivní blok věnován bratrům Miloslavu a Igoru Lutherovým. Režisér Miloslav patří k nejzajímavějším slovenským tvůrcům, jeho bratr – kameraman Igor Luther se prosadil za hranicemi Slovenska, když spolupracoval mimo jiné také s velkými titáni filmu, jakými jsou režiséři Andrzej Wajda či Volker Schlöndorff.

„Vedle Otakara Vávry letos slaví své sté narozeniny i těšínská tramvaj. V letech 1911 až 1921 brázdila ulice tehdy jednoho Těšína. Tuto historickou epizodu připomene Kino na hranici prostřednictvím malé přehlídky filmů o tramvajích a jiných prostředcích veřejné dopravy. Do programu budou zahrnuty filmy Dáma na kolejích Ladislava Rychmana, maďarský snímek Kontroll Nimróda Antala, Posledný autobus Martina Snopka či Tramwaj Moniky Kuczyniecké,“ dodává Lenka Zemanová. Nedílnou součástí Kina na hranici je i přehlídka nejnovějších českých, polských a slovenských filmů, ale i ochutnávka z maďarské kinematografie. Více informací naleznete na www.kinonahranici.cz