Slavnostní ráz tomuto setkání vystoupení dodalo vystoupení Mužského komorního sboru Permoník v obřadní síni Městského domu kultury.  

Současně začalo několik výstav, které budou až do 25. října k vidění v Mánesově síni MěDK, ve foyeru Obchodně-podnikatelské fakulty, v pobočce regionální knihovny ve Fryštátě nebo například ve sklepení zámku Fryštát. Celkem se během šesti týdnů představí 33 umělců.

Poprvé vystavuje na Konverzaci Eva Makowková. „Mám tady čtyři díla spjatá s krajem. Všímám si památek, které pamatuje třeba moje babička ještě v celé krátce, zatímco já je dnes znám jako chátrající. Mám tu například jeden obraz s kostelem v Loukách, který jsem pojmenovala Duch Karvinska,“ prozradila výtvarnice Eva Makowková.

Organizátorka akce Šárka Krhovjáková připomněla, že přestože na letošním ročníku vystavuje řada umělců opakovaně, vystavená díla jsou nová, neopakují se ta, které mohli lidé vidět v minulých letech. „Myslím, že je se na co těšit. Je tu vždy něco nového, nic se neopakuje a stojí za to vidět toho co nejvíce,“ řekl Šárka Krhovjáková.

Prozradil, že její srdcovou záležitostí jsou obrazy paní Jolanty Lyskové Petržílkové. „Ale věřím, že si každý najde to svoje. Pokud mohu, ráda bych pozvala na autorské čtení pana Stanislava Filipa v úterý 17. září v pobočce knihovny v Karviné-Fryštátě. On je úžasný vypravěč. Určitě si nenechám ujít koncert Jakuba Šotkovského 3. října a žáků karvinské umělecké školy, který se koná v Reprezentačním sále zámku Fryštát 18. října,“ dodala.

Oslavy umění, kultury, hudby, zpěvu či výtvarna završí slavnostní večer k výročí 95 let činnosti ZUŠ Bedřicha Smetany, kde se představí nadaní žáci všech uměleckých vyučovaných oborů. Závěrečný koncert se bude konat 24. října od 17 hodin.