Ta navzdory ději, odehrávajícím se ve Frýdku-Místku, městě, ve kterém prožila mládí, žije a pracuje již dlouhodobě v Norsku. Nápad napsat knihu dostala Lucie čistě z pohnutek upoutat lidi životním příběhem, který se tak podobá tomu jejímu, a přitom může inspirovat i ostatní.

„Přestože mám technické povolání, miluji lidské příběhy vyprávěné v knížkách nebo ve filmu. Už od mladí jsem vymýšlela různé texty, za studií jsem pracovala ve školním časopisu. Asi potřebuji protiváhu k mému povoláni, takže po večerech čtu, píšu, chodím do kina nebo do divadla. Vždycky jsem chtěla napsat knížku inspirovanou mým dětstvím a dopíváním. Příběh o tom, vyrůstat v malém městě na přelomu komunismu a demokracie,“ zmiňuje autorka, která se doopravdy do psaní pustila poté, co jí otec oznámil, že má rakovinu. První verzi knihy si ještě stačil přečíst…

Kniha Všem mým filmovým hvězdám je debutem Lucie Addicks.Zdroj: Archiv autorky

„Kniha by měla potěšit čtenáře, kteří mají rádi poetické příběhy s velkou porci humoru. Je především určená generaci, která si ještě komunismus pamatuje, a spolu se mnou se zasmějí věcem, které byly tehdy běžné, ale z dnešního pohledu jsou neskutečně absurdní,“ doplňuje Lucie Addicks.

Základna jménem Frýdek-Místek

Autorka své rodné město popisuje jako menší město pod horami, místo, se kterým se může ztotožnit každý, kdo žije v podobném prostředí.

„Existuje mnoho knih z Prahy nebo z jiného velkoměsta, ale většina z nás vyrůstala na sídlišti u lesa. Když čtete knížku z města, které znáte, z vašeho města, vnímáte příběh úplně jinak. Znáte ulice, kterými postavy v románu chodí, vnímáte atmosféru, kterou postavy prožívají. Příběh je osobní. Frýdek – Místek má jak krásná místa plné romantiky, tak tmavé kouty, kde radši večer nechodit,“ popisuje Lucie místa plná vzpomínek.

„Ráda bych přišla jeden den do knihkupectví a viděla mou knížku stát v regálu, přičemž nějaký mladík v brýlích by si v ní s úsměvem listoval.  To by mě potěšilo. Také se pokusím knížku vydat v zahraničí. Já mám hodně známých, kteří nemluví česky, a pro ty teď příběh překládám do angličtiny,“ dodává.

Obyčejný sen

Lucie Addicks je poměrně úspěšnou ženou, která se i z malého města dokázala dostat k práci v nadnárodní firmě v zahraničí. Její kniha ale rozhodně není návodem, jak se dostat odněkud pryč, ale o inspiraci a cestě, kterou může podniknout každý z nás.

„Možná vás to překvapí, ale já jsem nikdy neplánovala v zahraničí bydlet, jen jsem jako malá holka chtěla poznat život jinde. S dědou jsme například snili o tom letět letadlem do Brna. Pokud nám i v pokročilém věku zůstanou sny a duše dobrodruha, budeme mladí až do smrti. O tom taky můj příběh je,“ popisuje Lucie smysl knihy. Sama doufá i v to, že někomu se příběh zalíbí natolik, že jej kladným, ale nenásilným způsobem inspiruje.

Kniha momentálně prochází fází crowdfundingové kampaně u nakladatelství Pointa. „Pokud můžete, navštivte, prosím, webové stránky, a knížku si v předprodeji kupte,“ vyzývá na závěr Lucie Addicks všechny literární příznivce.