Martin Sitek (46) se narodil v Bohumíně, kde dodnes s přítelkyní žije. Od dětství navštěvoval hodiny houslí v Lidové škole umění pod vedením profesora Vichera. Vystudoval Vysoké učení technické v Brně a v současnosti pracuje ve firmě vyrábějící automobilové součástky. Aktuální informace o dění v kapele Grog jsou na webu www.grog.cz.

Po kom jste zdědil nadání? Jste z muzikantské rodiny?
Hudbě se věnuju už od dětství. Můj otec, učitel hudby, který mimo jiné hrával na klávesové nástroje i v Janáčkově filharmonii v Ostravě, mě i mého staršího bráchu nutil hrát na housle. Tenkrát jsem nebyl moc nadšený, ale dnes vím, že základy, které jsem tehdy získal, mi v pozdějším věku hodně pomohly při hře na kytaru a komponování v rockových kapelách. Brácha dodnes na housle hraje, ale já jsem zakotvil u elektrické kytary.

Na jaké nástroje tedy hrajete?
Jak už jsem říkal. Spoustu let jsem hrával na housle, ale když otec nebyl zrovna doma, usedal jsem k jeho klavíru a tajně skládal své první songy, takže něco jsem schopen zahrát i na klávesy. Ale poté, co jsem objevil kouzlo rockové muziky, jednoznačně zvítězila elektrická kytara. I když i na akustickou kytaru si rád s kamarády zahraju a zazpívám. Bývává to někdy hodně inspirativní. Některé vyloženě rockové skladby pro naši kapelu jsem třeba složil právě na akustickou kytaru. Záleží to na momentální náladě.

Kdy jste se rozhodl věnovat hudbě?
Když pominu mé hraní na housle v hudební škole, ten pravý impuls přišel v osmdesátých letech, kdy se ke mně dostalo dvojalbum skupiny Kiss, a můj starší bratranec mne vzal poprvé na ostravskou hudební burzu u pivovaru, kde bylo možné sehnat téměř všechny desky světových kapel. Tehdy jsme se rozhodli založit se spolužáky studentskou kapelu a začali skládat vlastní skladby a snili o kariéře rockových hvězd. Od té doby se pro mne stala muzika a hraní na kytaru nedílnou součástí mého života.

Co se pro Vás změnilo za dobu působení kapely? Vnímáte něco jinak?
I když jsem v minulosti hrával s různými kapelami, Grog je pro mne srdeční záležitostí a věnuju této partě svůj veškerý volný čas. (V současnosti tvoří skupinu Grog Dalibor „Panther" Halamíček – zpěv, Martin Sitek – kytara, Mirek Satora – kytara, Honza „Valda" Valuštík – basa a Roman „Malvin" Horníček – bicí – pozn. aut.). Letos to je právě 20 let, co působíme na rockové scéně a za tu dobu jsme s klukama z kapely zažili spoustu úžasných okamžiků. Je pravda, že ze zakládajících členů kapely jsem už zůstal sám, ale každý, kdo s námi někdy v minulosti hrál, se nesmazatelně zapsal do historie kapely a pomohl jí posunout se zase o kousek dál. Všem za to patří dík.

Jste autorem hudby i textů, kde hledáte inspiraci?
Bude to znít jako klišé, ale všechnu inspiraci čerpám ze života a z mých prožitků a pocitů. Nedokážu napsat hudbu nebo text, aniž bych si za tím nepředstavil nějaký střípek z mého života nebo okolí. Určitě by se čtenáři podivili, co všechno je ukryto v mých textech, kdybych teď začal popisovat, co mi bylo u jednotlivých songů inspirací. Když si jedna moje kamarádka poslechla naše album Visalaje, říká mi: „Všechno, o čem tam zpíváte, jsem zažila…" Je fajn, že si každý v našich skladbách najde něco, co mu připomene vlastní zážitky.

Vzpomínáte si na první koncert, který jste navštívil?
Pokud si dobře pamatuju, poprvé na koncertě jsem byl na „Citronech". V té době jsme zrovna dávali dohromady moji první studentskou skupinu a ten koncert byl pro nás obrovský zážitek. Hrozně moc jsme si přáli stát na pódiu před davem fanoušků jako oni. Jsem rád, že jsme si mohli, už jako Grog, po letech s Citronem zahrát na společném pódiu a bubeník Citronu Radim Pařízek nám dokonce pokřtil naše CD Maso z telat.

A vzpomínáte si na koncert, který pro Vás byl největším zážitkem?
Je těžké se zmínit o jednom koncertu. Byla jich strašná spousta a každý z nich byl něčím výjimečný. Pro mne osobně je největším zážitkem to, že téměř všechny mé hudební vzory z mládí jsem mohl vidět naživo na koncertech a s některými se i osobně setkat.

Kdo ze současné hudební scény se Vám nejvíce líbí?
Je to podobné jako s těmi koncerty. Nelze vybrat jednoho interpreta. V době internetu je možno se dostat ke spoustě kvalitní muziky. Denně objevuju kapely s výbornými muzikanty a skvělými songy. Bohužel, v rádiích je neuslyšíte. Ale pokud si dáte práci, můžete si dnes opravdu najít právě takovou hudbu, která se vám líbí a je vám blízká.

Bez čeho se v životě neobejdete?
Jestliže se budeme bavit o mé velké vášni, kterou je pro mne jednoznačně muzika a kapela Grog, tak jsou to naši fanoušci. Bez nich se žádná kapela neobejde. Je úžasné, když na koncertech s vámi zpívají fanoušci vaše songy a užívají si to. Ta pozitivní zpětná vazba je pro nás hrozně důležitá a nabíjí nás energií do další práce. Je fajn, když vidíte, že to co děláte, má smysl. Takže velký dík za to, že jsme tady už 20 let, patří hlavně našim fanouškům.

Chystáte u příležitosti 20 let nějaké oslavy?
Ano, zrovna připravujeme velký narozeninový koncert k 20. výročí založení kapely Grog, který se uskuteční 16. srpna v Bohumíně. Zahrajeme naše největší pecky z prvních alb, ale určitě zazní i novinky z právě chystaného CD. Účast už přislíbili i někteří bývalí členové Grogu, takže se fanoušci mají opravdu na co těšit. Bude to velký narozeninový mejdan, věřím, že si to nenechá nikdo ujít. Všichni jste srdečně zváni.

Čeho byste ještě chtěl dosáhnout? Máte nějaký sen?
Do konce roku bychom chtěli vydat naše nové CD, na které v těchto dnech ve studiu intenzivně pracujeme. Bude obsahovat 13 skladeb a dle ohlasů fanoušků na songy, které již mohli na našich koncertech slyšet, věříme, že bude přijato stejně pozitivně, jako předešlé album Visalaje. Tehdy na albu hostoval mimo jiné i velký kytarový mág Andonis Civopulos a rádi bychom v této spolupráci pokračovali. Je to vynikající člověk a geniální kytarista, a pro mě jako kytaristu je to vždy ohromný zážitek a inspirace, když můžeme společně pracovat na nějakém projektu. A pokud jde o ty sny, těch je spousta a nechtěl bych je prozrazovat. Ale ten největší je, abychom tady s Grogem mohli rozdávat radost dalších 20 let.

Michaela Zormanová