Že je o takovou akci zájem, svědčily proudy návštěvníků, které uplynulý víkend do Dělnického domu dorazily. Přišli ti nejstarší, střední generace, mladí i děti. Děti například se zájmem sledovaly expozici živých včel, jiní se zajímali o vystavené exponáty včelařských nástrojů a pomocníků. Živo bylo také v expozici zahrádkářů.

„Je to tady moc fajn a každý rok se jim tu podaří předvést něco nového. To je úžasné,“ pochvalovali si návštěvníci. U zahrádkářů je zaujal třeba vskutku obří model perníkové chaloupky, která byla celá – jak jinak – z perníku. „Pracoval na tom celý kolektiv a trvalo to asi 14 dní,“ prozradila skromně členka dětmarovického Českého svazu zahrádkářů Věra Staňová. Zahrádkáři při tom připravili také netradiční soutěž. Ta spočívala v tom, že návštěvníci akce sami vyhodnotili nejhezčí a nejvkusnější perníček, kterých se v zahrádkářské expozici sešla celá řada.

„A pekli dokonce také muži,“ usmívaly se členky svazu. Mnohé občerstvení a pochutiny nabízel i přilehlý bar a lidé tak mohli odejít nejen se zakoupeným kvalitním medem od dětmarovických včelařů, ale třeba také s dobrou medovinou, kterou mohli ochutnat přímo na místě. Pro dětmarovické včelaře je přitom letošní rok významný v mnoha směrech. Místní organizace svazu slaví celých 80 let trvání.

„Letošní rok byl z hlediska výnosů poměrně úspěšný. Jinak mohu prozradit, že naši základnu tvoří asi 30 lidí a věkový průměr je kolem šedesáti let. Mladí se zatím tomuto náročnému koníčku příliš nevěnují a většinou s ním začnou až chlapi ve středním a starším věku,“ prozradil ze života dětmarovických včelařů předseda místní organizace Miroslav Patkan.