Miliony. Taková je velmi stručná odpověď na výše položenou otázku.

„Tak například dům kultury stojí město jen na provozních nákladech více jak 16 milionů ročně. Další 4 miliony vynakládáme na celoměstské akce, jako jsou třeba Dny Karviné," uvádí příklady mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová a doplňuje také údaj o beze sporu další kulturní chloubě města, kterou je knihovna. Její provoz je dotován částkou okolo 17 milionů ročně.

Stovky žádostí o peníze ročně eviduje také od dalších pořadatelů nejrůznějších kulturních či sportovních aktivit. A kdo má v Karviné největší šanci?

„Striktně dbáme, aby u sportu šlo o podporu dětí a mládeže, u kultury o podporu akcí, které obohatí nabídku ve městě a taky třeba oživí centrum. Ale podporujeme také spolky, národnostní menšiny, vyžití seniorů či znevýhodněných skupin obyvatel," doplňuje karvinská mluvčí.

Okolo 12 milionů ročně vynakládá v posledních letech na kulturu Bohumín.

„Letos je to ale 14 milionů. Třináct milionů korun je pro městskou kulturní agenturu K3, která se stará o kulturní život ve městě. Z toho je 1,5 milionu korun určeno na zastřešení pódia v letním kině," vysvětlila mluvčí tamní radnice Lucie Balcarová.

Další 1 milion ročně bohumínští poskytují neziskovým kulturním spolkům, které zde patří mezi opravdu čilé a činorodé. Ateliér Bart, Maryška, Klub vojenské historie, to jsou jen některé z názvů organizací známých napříč celým Karvinskem.

„Letos je na činnost takových spolků ve městě vyčleněno 753 tisíc korun," říká Balcarová s tím, že nejvyšší sumou letos město podpořilo 12. ročník festivalu Léto-kruhy, který pořádá sdružení Maryška. Šlo o sumu 85 tisíc korun.

Takřka 7 a půl milionu korun. Tolik činí rozpočet na provoz domu kultury ve městě Orlová.

Částku přes 6 milionů 800 tisíc pak zase dostává tamní knihovna. Také v Orlové pak podporují i další pořadatele místních kulturních aktivit. Nejvyšší částku, tedy padesátitisícovou podporu, tak letos obdrželo Taneční studio Anaj jako příspěvek na pořádání taneční soutěže Roztančená Orlová Disko Orlová 2014.

Soubor Olšina obdržel 45 tisíc korun na podporu akce Orlovské léto a 30 tisíci město podpořilo Svatováclavský hudební festival, jednu z nejvýznamnějších akcí regionu v oblasti klasické hudby, jejíž koncerty se každoročně konají také v orlovském katolickém kostele.