„Výstava je reprízou úspěšné výstavy, která se v loňském roce konala v Západočeské galerii v Plzni. Je reprezentativním obrazem českého vizuálního umění prvního desetiletí 21. století a odkrývá jeho nejpodstatnější prvky, na něž dnes kontinuálně navazuje nejmladší generace českých umělců a umělkyň," říká Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO).

Její koncept je založen na prozkoumávání nedávné minulosti. Souborně představuje především díla, která vyprovokovala dobovou diskusi či významně posunula trendy současného výtvarného umění.

Mladí tvůrci

„Výběr umělců a umělkyň na výstavu je zaměřen na nejmladší generaci, která v prvním desetiletí 21. století vstupovala na českou výtvarnou scénu. Doplňují ji umělci a umělkyně, kteří se prosadili již v druhé polovině devadesátých let a v prvním desetiletí jsou již široce respektováni.

Je mezi nimi řada mezinárodně uznávaných osobností například Kateřina Šedá, Zbyněk Baladrán, Krištof Kintera, Mark Ther, Vasil Artamotov/Alexej Kluykov, Jiří Skála, Eva Koťátková, Michal Pěchouček, Barbora Klímová, Ján Mančuška či Dominik Lang, Jiří Surůvka, Kamera Skura, tedy také umělci, kteří reprezentovali Českou republiku na Benátském bienále," říká Kateřina Naarová, tisková mluvčí Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Částečná obměna

Výstava v Galerii výtvarného umění v Ostravě je částečně obměněna od té v Plzni, i když zachovává původní koncepci, kdy fyzická umělecká díla doplňuje nepřetržitý proud videí v takzvaném videokinu.

„Významnou obměnu představuje instalace Jána Mančušky Prostor za zdí, jež se podařilo zapůjčit speciálně do Ostravy ze soukromé sbírky. Tato sofistikovaná instalace pracující s textem, světlem a prostorem byla vystavena na výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2003," dodává Naarová.