Tereza Bartošová už v Těšíně hrála. „Byli jsme tam také s Kyticí. Bylo to ještě na konzervatoři, ale byla to verze podle Jiřího Suchého. Potom jsem tam dostávala první krásné role. Znám i nového ředitele TD pana Petra Kracika, který mi nabídl několik rolí v Pardubicích. Poprvé to bylo ve válečném dramatu Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou podle Arnošta Lustiga,“ prozradila herečka.

V opavské verzi Kytice se představí v několika rolích, zejména jako nešťastná maminka malého dítěte v hrůzostrašné verzi Vodníka.

Pro Michala Stalmacha, který v básni Zlatý kolovrat hraje dvojroli (krále i Vaška), znamenal Těšín, potažmo Těšínské divadlo, pomyslnou startovní čáru, která se prý navždy vepsala do jeho divadelní kariéry. „Jako elév jsem dostal možnost hostovat ještě během studií Janáčkovy konzervatoře v Ostravě v inscenaci Romeo a Jana, a to rovnou v jedné z hlavních rolí - Frederica. Režijní taktovku tehdy pevně držel již zesnulý Josef Janík. A pak už to běželo jako na drátku. Sedm úžasných let s úžasnými lidmi, kteří mi toho dali více, než tuší. Děkuji ti za to, Těšíne,“ vzpomíná Stalmach

O tom, jak daleko se Michal Stalmach od té doby dostal, se budou moci diváci přesvědčit na dnešním dopoledním představení Kytice.

(pam)