Na nahrávání kompaktního disku se podílela také cimbálová muzika Opavští hudci z Opavy. Na sobotním vystoupení se představil národopisný soubor Olšinka, ve kterém účinkují děti od 4 do 14 let. „Na dnešní vystoupení se moc těším, nejraději tančím Kohutka. Lidový kroj mi pomáhala připravit maminka a doufám, že se jí budu líbit,“ prozradila krátce před začátkem sedmiletá Andrea Kohutová.

„Našemu Ludvíkovi je osm, do Olšinky hodí už druhým rokem a jsem tomu ráda. Nejenže vidím, jak v Olšince každým novým tancem roste, ale i jeho chování k tanečním partnerkám má něco do sebe. Učí se, jak v páru spolu vycházet, jsou k sobě tolerantní a vůbec se k sobě chovají moc hezky. Myslím si, že právě toto je velké plus oproti moderním tancům. Také mi jako zaměstnané matce vyhovuje, že doba nacvičování je až v půl čtvrté, takže to v pohodě stíháme,“ říká Marie Skálová.

Zakladatelka a současná vedoucí Dagmar Valová věnuje souboru veškerý svůj volný čas a energii. Olšina a Olšinka se zúčastňují již 17 let Orlovského léta, kde ke svým vystoupením zvou i cizí soubory. „Do dneška nás podporuje město i na našich vystoupeních nejen v České republice, ale i v zahraničí. Ale od Nového roku jsou dány nové podmínky a jen doufám, že když se snažíme, aby se na historii Orlové nezapomnělo, že nám radní zachovají přízeň,“ uvedla Marie Valová.

Sobotní vystoupení bylo ukázkou celé dvacetileté práce souborů Olšina a Olšinka, které své náměty písní a tanců čerpají z historie Orlovska. Tanečníci na pódiu předvedli rozmanité tance: lyrický tanec Rozmaryánský, Na vyzyzach, Vojenské písně, Školák a spousta dalších.