Karvinský pěvecký sbor tak potvrdil své nezaměnitelné postavení mezi světovou sborovou špičkou, ale v neposlední řadě také v rámci reprezentace města Karviná.

Po deseti letech se Permoník minulý týden vrátil na místo činu, do Petrohradu, kde v roce 2009 získal taktéž vysoké umístění. Spolu s dalšími 20 sbory z celého světa měřil své síly na soutěži, která byla množstvím soutěžních kol i konkurencí poměrně náročná, jen nejlepší sbory čekala hned kola čtyři. Cena Grand Prix byla udělena dvakrát – pro sbor dětský a mládežnický.

Sbor permoník získal cenu Grand prix na soutěži v Petrohradu.

Do semifinále postoupilo celkem třináct sborů, a tři v kategorii mládežníků pak do finále. Karvinský sbor vsadil opět na jistotu a finále šestého ročníku soutěže World Children and Youth Choral Championship se neslo v duchu skladby Hoj, hura, hoj! skladatele Otmara Máchy.

Všechny sbory měly s jednou povolenou skladbou stejnou šanci na vítězství. Permoník si třikrát vylosoval startovní číslo jedna, tudíž soutěžní program několikrát otevíral. Ačkoli tato pozice možná vyvolala určitou nervozitu, zpěváci Permoníku překonali všechna bodová hodnocení za celou historii soutěže.

„Z publika nám podali vlajku České republiky, kterou nám darovali na cestu „rodiče – zakladatelé“ sboru, manželé Šeinerovi. Na naši počest zazněla hymna celého festivalu, zatímco vlajka vlála nad našimi rozzářenými hlavami. Byla to těžká cesta, ale stála za to,“ vypráví o cestě k vítězství a prvních pocitech sbormistryně koncertního sboru Permoník Martina Juríková.

Ta převzala pomyslné žezlo po první a dlouholeté sbormistryni Evě Šeinerové, která sbor před 53 lety založila.

Sbor permoník získal cenu Grand prix na soutěži v Petrohradu.