Tematicky se týkají různých měst, městeček a vesnic, mezi nimi i obcí z našeho regionu a blízkého okolí. Knížka je pokračováním úspěšné série říkanek pro děti i dospělé, nazvané Šli červotoči do houslí, Uleželé želé a Huňatá čuňata z dílny tvůrčí dvojice Jiřího Dědečka a Anety Žabkové, která je oceňovanou animátorkou a ilustrátorkou.

„Chtěl jsem napsat básničky o městech a mám rád zadání. Tak jsem si to takhle zadal a pak jsem skloňoval a rýmoval jména měst a městeček: „Nové Strašecí – tam jsou nad věcí, v Náměšti – po dešti. V Dubí, narostly mi zuby, žádné zuby, ale kly, doktoři mě vypekli a tak dále,“ popisuje autor genezi vzniku svých absurdních rýmovaček.

Sbírka Pravil párek okurce zachycuje na 104 stranách komické situace, které prožívají lidé, zvířata, věci i samotná města v Česku s malou odbočkou do Itálie. Jen namátkou - v Nymburce se setkává zmíněný párek s okurkou, v Ostravě se zdá autorovi o stravě, v Havlíčkově Brodě posílá dívka chlapce k vodě, v Dřevci se střetávají dva pěvci a děti z Humpolce byly ve školce. Jiří Dědeček má za sebou i úspěšnou spolupráci s Petrem Niklem na třech dětských knížkách a z poloviny devadesátých let je známý jako autor dětských veršů pro časopis Mateřídouška.

„Pro děti jsem začal psát až po čtyřicítce, předtím jsem neměl odstup. V hlavě se mi navíc začala hromadit spousta představ, žertů a rýmů a jiných hovadin, které byly pro dospělé nepoužitelné. Trochu veselí do toho smutku! Čtěte Dědečka. A tečka.“uzavírá Dědeček s humorem sobě vlastním.

Humorná knížka Pravil párek okurce s veselými obrázky Anety Žabkové vyšla 19. listopadu v nakladatelství Limonádový Joe, které je rodinným nakladatelstvím Jiřího Dědečka a Terezy Brdečkové. Pojmenované bylo po nejslavnějším díle scenáristy, režiséra, kreslíře a publicisty Jiřího Brdečky.