Dnes už je všechno historie a Petra Petřeková z Karviné se naplno věnuje focení, které se stalo její vášní a pomohlo jí překonat největší krizi. Na podobný happy end by si však v jejím případě před dvěma lety vsadil málokdo.

Problémy v rodině, parta, drogy

Dříve bezproblémovou dívku, která se dobře učila, zničil strašák spousty dětí – rozvod rodičů. Pak to šlo ráz naráz – zhoršený prospěch, parta, ve které se experimentovalo s drogami, noční toulky Karvinou, neomluvené absence a nakonec cesta do diagnostického ústavu. Bohužel život mezi „grázlíky" ji nepoučil a vše se ještě zhoršovalo.

Ani sociální pracovníci nedoporučovali návrat zpět k rodině. Naopak. „Hrozilo, že mě přesunou do pasťáku v Šumperku, kam dávají ty nejhorší případy. Naštěstí mi pomohla moje mamka, která byla jediná, kdo mi věřil," dodává Petra a popisuje, jak její matka o ni bojovala, aby se mohla vrátit domů.

„Musela přesvědčit soudkyni i sociální pracovnici, že už život mimo diagnostický ústav zvládnu a nespadnu zase do toho bahna," vzpomíná šestnáctiletá dívka.

Ani v tu chvíli však neměly vyhráno. Cesta ze dna totiž nebyla až tak jednoduchá. Své dělaly i předsudky ze strany ostravských základních škol. Tam ji čekalo jedno odmítnutí za druhým. Ředitelé základních škol od ní dávali ruce pryč. Když byla z pasťáku, tak pro ně byla automaticky grázlem.

„Byla jsem už zoufalá, nakonec mi dala šanci paní ředitelka Krejčířová z Komenského školy. Jsem jí za to hodně vděčná," říká roztřeseným hlasem Petra a lesknou se jí přitom oči slzami. A důvěru nezklamala – školní rok zakončila s vyznamenáním.

Fotografka Petre

Protože dříve navštěvovala uměleckou školu, našla se ve fotografování. To ji naprosto pohltilo. „Můžu dát prostor své fantazii a zároveň trávit čas s dětmi, které miluji," vysvětluje mladá fotografka, která na facebooku vystupuje pod uměleckým jménem Petra Petre.

Právě proto byly jejími prvními klientkami ženy na mateřské dovolené a matky samoživitelky. Její věhlas ale pomalu rostl a nyní už dojíždí za focením do Havířova, Ostravy, Bohumína nebo třeba Českého Těšína. Dostalo se jí pochvaly dokonce i od profesionálních fotografů.

„Jeden mi napsal, že se mu líbí moje fotky a moc rád by se ode mě nechal vyfotit," usmívá se Petra, která už dokonce fotila i svatby a má nabídky na spolupráci se svatebními studii nebo focení reklam na billboardy.

Kdo by chtěl vidět Petřiny fotky, má možnost navštívit od 1. září, kdy proběhne vernisáž, v knihovně v Holasovicích na Opavsku. Výstava potrvá dva měsíce.