Výstavu voskových figurín a dalších artefaktů a 3D modelů, zaměřenou na naší bohatou historii, nyní hostí orlovský dům kultury.

„V naší zemi je krásně a měli bychom znát i její historii,“ zamýšlí se nad filozofií putovní výstavy její provozovatelka Šárka Joo Dvořáková.

Na výstavě se podílí i její manžel a pro celý tým to není jen o znalosti historických dějin. Potřebná je také šikovnost, síla paží i vkus pro instalaci výstavy do různých prostředí, ve kterých se výstava pořádá.

„Je to náročné, ale už jsme si zvykli a každý už za ty roky víme, co vzít, kam to odnést a podobně,“ usmívá se Šárka Joo Dvořáková.

„Modely jsou samozřejmě skládací, při práci s nimi ale musíme být i velice opatrní, protože všechny části jsou velmi křehké,“ dodává.

Výstava nabízí postavy spjaté s naší zemí od vzniku Sámovy říše až po vznik Československa. Divák si tak zblízka může prohlédnout postavy v životní velikosti tak významných osobností, jakou byl Karel IV., Marie Terezie, Sámo, J. A. Komenský, Rudolf II. a další.

K vidění je ale třeba i mamut či šavlozubá šelma. Její provozovatelé nepořádají jen veřejné výstavy, ale nabízejí rovněž výukové programy, kdy s historickými postavami a přednáškami o nich navštěvují školy i školky, akce jsou pak vždy přizpůsobené věku dětí.