Když se pro nás ve městě nic neděje, uspořádáme si to sami. Této staré myšlenky v duchu rčení Do It Yourself (DIY) tedy udělej si sám se letos chytla havířovská pukrocková kapela Vixlaivant. Poté, co se její členové dozvěděli, že v Havířově se letos neuskuteční akce pro amatérské kapely Festiválek v letním, pořádají podobnou akci sami.

Festdobry Fest se odehraje 26. května v Albrechticích v areálu Zámostí.

„Je to velká škoda. Pro amatérské kapely je dobrá každá příležitost, kde si mohou zahrát. Na akcích, jako byl Festiválek v letním, se navíc kapely poznávají i mezi sebou, můžou si vyměňovat zkušenosti, navazovat kontakty, v budoucnu si tak vzájemně pomáhat právě i při pořádání dalších koncertů a podobně,“ řekl Deníku jeden z členů kapely Jiří Šařec.

„Taky lidé ve městě se takto dozvědí, že se tu něco děje, že tu nějaké kapely a zájem dělat muziku jsou. Hudební kulturu u nás přeci nemohou zastupovat jen velké akce, jako jsou městské slavnosti, ta místní scéna přeci žije i po další dni v roce,“ dodal.

Festiválek v letním pořádalo Městské kulturní středisko (MKS) Havířov.

Podle tvrzení kapely jim prý nejmenovaným zdrojem z města bylo sděleno, že letos akce nebude kvůli velkým nákladům na Havířov v květech.

„Chápeme, že Havířov má takové obrovské výdaje s kytkama, pojízdnýma traktorama a veškerou tou parádou, a tak už mu nezbylo na tak monstrózní akci, jakou je Festiválek v letním,“ píše Vixlaivant ironicky na svém facebookovém profilu a poukazuje na to, že kapely na Festiválku v letním vystupovaly de facto zdarma a náklady na něj tak nebyly příliš vysoké.

MKS se ale ohrazuje a říká, že nepořádání festivalu pro amatérské kapely v žádném případě nesouvisí s Havířovem v květech, ani jinými náklady na další městské akce.

„Tato informace mi není známa a nevím, kdo s pány z této hudební skupiny jednal a něco takového jim řekl. Festiválek v letním se letos nekoná, protože naše pracovnice, která má akci na starost, vyhodnotila, že mezi samotnými kapelami není o tuto akci zájem,“ řekla Deníku ředitelka MKS Yvona Dlábková. Dodala, že jí samotné je tato situace líto a pokud se zájem obnoví, MKS se rádo k pořádání akce pro amatérské kapely zase vrátí.

Festdobry Fest již mezi tím uzavřel line-up, mezi účinkujícími jsou kapely z Havířova a okolí, jako Bastard, Solar System, Vixlaivant, Světlo, Sorefingers, The Matrones či Pangolin, představí se také mladí kytaristé z havířovské Základní umělecké školy Bohuslava Martinů.

Atmosféru loňského Festiválku si můžete připomenout v přiložené fotogalerie a videu:

Zdroj: Deník/Josef Pintér