V noci z 20. na 21. prosince se totiž Česká republika stane součástí tzv. Schengenského prostoru, kde nebude hranic mezi státy a lidé i zboží se přes hranice mohou pohybovat po zemi naprosto volně a bez omezení. V Českém Těšíně začnou oslavy už v půl osmé večer, kdy na Slezském zámku umění a podnikání v Cieszyně proběhne konference 7 Euroregionů. Obyvatelé obou měst se budou od 21 hodin veselit na náměstí v Cieszyně, kde se představí mimo jiné Soubor písní a tanců Śląsk a skupina trubadůrů. Proběhne také ukázka vybavení pohraniční stráže.

Celou dobu bude na mostě hrát dechový orchestr. Pohraniční stráž bude zájemcům podávat hrachovou polévku. Půl hodiny před půlnocí se oslavy přemístí na most Přátelství, kde v tramvaji uprostřed hraničního přechodu podepíší starostové Cieszyna a Českého Těšína Bogdan Ficek a Vít Slováček dohody o spolupráci. „Je plánováno též symbolické zvednutí závory, dělový výstřel a také podepsání se na modrou tabuli, která se nachází před přechodem. Poté bude umístěna v muzeu,“ říká starosta Cieszyna Bogdan Ficek. Na závěr nebude chybět půlnoční ohňostroj.

Chvilku před tím funkcionáři pohraniční stráže podají poslední hlášení a oficiálně odejdou z hraničního přechodu. Podobné to bude na hraničním přechodu ve Starém Bohumíně, kde zástupci hned tří měst – Bohumína, polských Krzyżanowic a polského města Wodzisław Śląski - přesně o půlnoci symbolicky zvednou hraniční závoru. „Sraz je od 23.30 hodin na starém hraničním přechodu ve Starém Bohumíně, kde bude od půl dvanácté vystupovat polská hudební skupina Kurcband. I tam bude ohňostroj.