Soutěž probíhá v kategoriích Základních, Středních a Vysokých uměleckých škol, druhým rokem proběhne i kategorie Amatérů. Letos počtvrté dostali šanci i mladí skladatelé ve Skladatelské soutěži Stonavská Barborka. O letošní ročník projevilo zájem celkem 62 ansámblů, mezi nimi i karvinské ansámbly místní ZUŠ B. Smetany.

O oblibě soutěže svědčí i fakt, že se některá komorní uskupení do soutěže každoročně vrací. Své o tom ví členka vítězného ansámblu Ceny Stonavské Barborky pro rok 2014 Dominika Škrabalová.

„Stonavská Barborka je kouzelná v tom, že je na ní úplně jiná atmosféra, než na jiných pěveckých soutěžích. Tím, že tam soutěží vokální ansámbly a nejen sólisté, jsou všichni tak nějak uvolněnější a vstřícnější. Řečeno s nadsázkou, není tady taková ta nepříjemná rivalita, kterou jsou zpěváci kolikrát schopni," říká Dominika Škrabalová.

V porotě každé kategorie zasedají odborníci na slovo vzatí. Vedle obvyklých jmen, jako Eva Dřízgová-Jirušová, Jan Grossmann, Tadeusz Eckert nebo Elena Šarayová, letos za stůl porotců usedne i švédský tenorista Anders Blom. Pro vítěze jsou jako každoročně připraveny lákavé ceny, mezi nimi mimo jiné i poukaz na bezplatné využití hudebního studia ČR Ostrava a hudební režie pro natočení vlastního hudebního snímku.

Samotné soutěžní klání doprovodí bohatý kulturní program. V pátek čeká účastníky soutěže Koncert vítězů, v sobotu se pak vítězové hlavních cen Stonavské Barborky předvedou na karvinském zámku.

Daniela Kučerová