Tak jako v případě jiných akcí způsobila loni koronavirová epidemie odklad přehlídky a letos zase posun z přelomu dubna a května na prostředek letních prázdnin.

K vidění budou filmy české, slovenské a polské, klasika historie filmu, ale i nějaké premiéry. Mezi ty patří filmová prvotina českého spisovatele a režiséra Patrika Hartla s názvem Prvok, Šampón, Tečka a Karel.

Miloš Forman a jeho dílo v Těšíně

Stejně jako každý rok připravili organizátoři retrospektivu filmů některého z věhlasných režisérů. Letos vzdají hold Čechovi, který coby filmař dobyl Hollywood - Miloši Formanovi.

„Miloš Forman si tuto poctu bezpochyby zaslouží coby proslulý režisér, tvůrce filmů Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus, laureát dvou Oscarů a tří Zlatých glóbů. Přestože jej filmoví fanoušci dobře znají, bude víc než inspirativní připomenout si jeho filmovou tvorbu v kompletní retrospektivě, která je mimořádná i tím, že takto souhrnně se zatím ve středoevropském prostoru prezentovala doposud jen jednou, a to už před řadou let,“ uvedl český programový ředitel Kina na hranici Martin Novosad.

Kromě nejznámějších Formanových filmů promítne Kino na hranici také jeho rané snímky, jako jsou kupříkladu Černý Petr či Hoří, má panenko, ale také filmovou impresi z olympijských her v Mnichově nazvanou Viděno osmi, na níž se spolupodílel coby jeden z režisérů, snímek Ragtime natočený podle románu E. L. Doctorowa a filmovou adaptaci de Laclosových Nebezpečných známostí s názvem Valmont.

Naskytne se rovněž příležitost zhlédnout dokument Miloslava Šmídmajera pojmenovaný Miloš Forman: Co tě nezabije…

Pocta Václavu Havlovi

Milovníci filmu se mohou těšit také na snímky věnované prvnímu českému prezidentovi Václavu Havlovi a to u příležitosti 10. výročí úmrtí tohoto českého spisovatele, dramatika a politika.

Součástí „Havlovského“ vzpomínání bude i večeře zkomponovaná z oblíbených receptů Václava Havla – a bude to jediná událost svého druhu v celém Polsku. Večeře se bude konat 31. července 2021 v 19 hodin v restauraci Na Rogu na náměstí (Rynku) v polském Těšíně.

Hvězdy herecké i režisérské

A pokud jde o hosty zmíněné v úvodu článku, s těmi se mohou zájemci setkat vždy před nebo po promítání filmů, kde ztvárnili některou z rolí. Například Josef Trojan tak bude, bez svého otce Ivana, diskutovat s diváky o filmu Šarlatán, Václav Marhoul o svém zřejmě životním projektu Nabarvené ptáče.

U několika projekcí bude i známý český producent Miloslav Šmídmajer a také v Česku dobře známý herec Olaf Lubaszenko, který si zahrál jednu z titulních rolí ve filmu Je třeba zabít Sekala. Právě o něm bude diskutovat s diváky po projekce, která začne, ve středu v poledne.

23. filmová přehlídka Kino na hranici proběhne ve dnech 30. července až 4. srpna. Promítat se bude v kinech Central a Piast, v Divadle A. Miczkiewicze, v Kulturním a společenském středisku Střelnice a připraveny jsou i projekce plenérové.

Veškeré informace včetně detailního časového plánu promítání, jsou na internetových stránkách: www.kinonahranici.cz a také na Facebooku.