„Každým obrazem hledám určité ticho, jakousi svou bublinu, klidový stav, ale pořád se tam odráží i nějaké zvuky, protože si myslím, že absolutní fyzické ticho neexistuje,“ vysvětluje sama autorka.

Její výstava má svou dramaturgii a koncept. Divák nejprve vidí malby městských částí a zákoutí, spojená i s městským ruchem, postupně přechází k malbám přírody a krajiny, které už evokují větší klid a ve vrchních prostorách knihovny jsou k vidění obrazy úplného ztišení.

„Je to představa toho mého klidového stavu mysli, který si samozřejmě každý představuje jinak, toto je jen má ilustrace,“ vysvětluje Klára Putniorzová. Ta se malbě na plátna věnuje přibližně tři roky. Maluje ale od dětství, na vysoké škole se věnovala grafice a kresbě.

„Po studiích jsem se přestěhovala do Ostravy a měla jsem i více prostor. Ta plátna prostory vyžadují, už jen proto, aby je člověk mohl vidět i z většího odstupu, a také je pak musíte mít kde skladovat, stejně jako barvy a další potřebné věci. Vždycky mě také lákalo přejít od černobílé a stupňů šedi, které jsou typické pro grafiku a kresbu, k barvám,“ dodává Klára Putniorzová.

Výstava v prostorách Oddělení hudby a umění karvinské regionální knihovny na Masarykově náměstí je její první větší profilovou výstavou. K vidění bude do konce ledna.