Umělci opět pomáhají. Ještě před tím, než se pražská radní pro kulturu a umění Hana Třeštíková vyjádřila k reakci prezidenta republiky na údajný nářek umělců kvůli nedostatku práce, už množství divadelních krejčovských dílen spojilo síly a v divadlech se ve velkém šijí roušky. Tento fenomén se samozřejmě týká i Moravskoslezského kraje.

Momentálně se šijí bavlněné roušky v Národním divadle moravskoslezském, v Těšínském divadle a ve Slezském divadle Opava. Pokud se pak jedná o menší divadla bez vlastních dílen a krejčových, spousta herců a dalšího personálu se zapojuje také v rámci dobrovolnických aktivit.

Asi stovku roušek denně vyrobí švadleny Těšínského divadla, které jej poté věnují Nemocnici Český Těšín. Pro zdravotníky jsou totiž roušky ještě stále plošně nedostatkovým zbožím. „Jsem velmi rád, že se v Těšínském divadle roušky šít začaly. Co se nevyužije na dialýze českotěšínské nemocnice, rádi od divadla převezmeme a předáme tam, kde jsou roušky nejvíce potřeba,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. „Každá rouška se počítá, proto budeme s výrobou roušek pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné,“ řekla vedoucí krejčovny Těšínského divadla Karin Szostoková.

Už skoro týden také šije roušky Národní divadlo moravskoslezské, které o svém počínání dává vehementně vědět také na sociálních sítích, herci také natočili propagační video. Roušky dosud divadlo předalo nejen strážníkům nebo sociálním pracovníkům, ale také například pro terénní potřeby ostravského biskupství. „Šijí i herci, zpěváci a další pracovníci divadla - doma, jinde, kde to prostě jde a z materiálů, které mají sami k dispozici,“ hlásí Národní divadlo moravskoslezské na svém facebooku a není samo.

Zdroj: Youtube

Slezské divadlo Opava svou facebookovou kampaň kolem šití roušek pojalo podobným způsobem a stejně tak i zde stmelilo množství organizací nebo prostě jen osob, které chtějí pomoci a dodávají materiál a potřebné komponenty. Šití roušek Slezské divadlo zahájilo v úterý 17. března ve spolupráci s Magistrátem města Opavy a hned první várku převzalo oddělení hemodialýzy Slezské nemocnice a Psychiatrická nemocnice v Opavě.

Jak to dělají komorní scény, které nedisponují vlastní krejčovskou dílnou a personálem? „Kolegyně se nezapřela a kontaktovala kolegy z divadla, pro které roušky s radostí šije. Šicí stroj se nezastaví ani u herečky Markéty Harokové doma,“ sdělila pro Deník Michaela Kubicová z Divadla Petra Bezruče. „Hlavní náplní našeho času jsou teď školní povinnosti s dětmi a také se snažím šít roušky pro potřebné - seniory a ošetřovatelky z Vratimova,“ dodala sama Haroková.

Stejně tak herečka Těšínského divadla Jolana Ferencová se zapojila do projektu Šijeme roušky, o čemž informovalo zmíněné Těšínské divadlo na facebooku. Sama svými výrobky teď pomohla třeba hospici ve Frýdku-Místku nebo lékárně v Českém Těšíně.

Ostravské Divadlo Mír ani divadlo Komorní scéna Aréna se taktéž kvůli absenci vlastních dílen nemohou masově zapojit, přesto se snaží lidem vyjít vstříc jinak. Divadlo Mír například on-line přenosy, které jsou vázány na vlnu on-line streamování. „Naši zaměstnanci jsou doma a kvituji s povděkem, pokud se do podobných aktivit zapojují na bázi dobrovolnictví,“ doplnil názor na dobrovolnické angažování se v šití roušek ředitel Komorní scény Aréna Jakub Tichý.

Zdroj: Youtube

Umělci v posledních dnech dokázali, že se nenechají jen tak zahanbit řečmi o tom, že nic jiného než hrát či muzicírovat neumějí. V tuto chvíli je totiž obyčejná lidská pomoc směrodatnější než přemrštěné ambice a titul i za jménem.