Pod vánočním stromem je betlém s figurami vytvořenými v průběhu řezbářských sympozií. Děti mohou poslat dopis Ježíškovi a vidět práci mistra kováře, lití olova a ukázky dalších vánočních tradic. Každé odpoledne je v provozu výtvarný skleněný stánek.

Pro ty starší je připraven kulturní program. Například dnes hraje skupina New Generation a kapela Joe Cocker Band. Ve středu to bude Michal Tučný revival Band, ve čtvrtek Vilém Čok s kapelou Bypass, v pátek Leona Machálková a Ladislav Křížek se skupinou Kreyson. V sobotu se návštěvníci mohou těšit na Ivana Hlase a Bohouše Josefa.

Aktuální program vánočního městečka najdete ZDE

Vánočním městečkem chceme potěšit malé i velké, 
říká ředitelka městského kulturního střediska Yvona Dlábková

Stejně jako loni se centrum Havířova počátkem prosince proměnilo ve Vánoční městečko, kde se každý může vánočně naladit, zastavit se, rozjímat, případně nakoupit svým blízkým netradiční vánoční dárky. Co všechno na návštěvníky letošního Vánočního městečka čeká, jsme se zeptali Yvony Dlábkové, ředitelky Městského kulturního střediska Havířov, které akci organizuje.

Vánoční strom v centru města už svítí a náměstí Republiky ovládlo Vánoční městečko. Na co všechno se jeho návštěvníci mohou těšit?

Každoročně se snažíme program Vánočního městečka uspořádat tak, aby potěšil malé i dospělé návštěvníky. Lidé se tak mohou těšit mimo jiné na recitál Leony Machálkové, Ladislava Křížka, Viléma Čoka, Josefa Bohouše, ale i skupinu Plavci, kapelu Buty nebo Poutníky.

Kromě stánků s vánočním zbožím jste jako organizátoři pamatovali na děti, pro které je připravena řada akcí. Co bude podle vás největším tahákem?

Děti patří mezi nejvděčnější, ale zároveň velmi náročné publikum. Každý den se mohou zúčastnit animačních programů zábavy, povídání, zpívání a her, o víkendech je pro ně nachystán program delší, zpravidla dvouhodinový. Na něm se podílejí ověření tvůrci dětské zábavy z celé republiky. Lákadlem pro nejmladší bude mikulášská nadílka s programem ve čtvrtek 5. prosince od 15 hodin. Věřím, že ukázky tradičních lidových řemesel a vánočních zvyků, dřevěný betlém i živá zvířátka potěší nejen malé děti. Smyslem celé akce je oživení v rodinách již mnohdy zapomenutých tradic a vnitřní pohoda a radost tolik související právě s blížícími se nejkrásnějšími svátky v roce.

Jak je patrné z programu, představují se ve Vánočním městečku i místní charitativní a volnočasové organizace.

Prezentace jejich činnosti je pravidelnou součástí programu městečka. Ke zhlédnutí nebude jen ukázka aktivit na hlavním pódiu (skupina Lumínci, Origins), ale také interaktivní program ve výtvarné dílně. Ten postupně připraví organizace působící na území našeho města Asterix, Santé, ADRA a Armáda spásy.

Vánoční městečko v Havířově nabízí také celou plejádu hudebních skupin a zpěváků, kteří se na pódiu střídají prakticky denně až do 22. prosince. Předpokládám, že hudební doprovod je velkým tahákem pro návštěvníky…

V úvodu jsem zmínila některá jména naší přední muzikální scény různých žánrů, program tvoří také dobrá uskupení „revivalů" a havířovské skupiny, které mají zaslouženě početnou základnu příznivců. I v chladných prosincových dnech bude tedy hlavní havířovské náměstí dějištěm kvalitní hudební kultury.

Dokdy Vánoční městečko potrvá a bude letos o Štědrém večeru na náměstí půlnoční?

Čtyřiadvacetidenní programovou náplň Vánočního městečka uzavře „zlatá neděle", která připadá na 22. prosince. Následující den dokreslí slavnostní atmosféru na náměstí reprodukované koledy a o Štědrém večeru ve 22 hodin prožijeme společně se členy Apoštolské církve vánoční bohoslužbu pod širým nebem.