Kniha „Na křídlech vzpomínek“ vychází v roce, kdy si připomínáme 80. výročí vzniku 2. světové války, která krutě zasáhla do mnoha lidských životů. I těch na Bohumínsku.

Válka donutila opustit rodnou vlast například pplk. Bedřicha Bogumského (Rychvald, Záblatí), který se po útěku do zahraničí stal příslušníkem 311. československé bombardovací perutě RAF v Anglii v letech 1940-1945.

„Otec říkával, že za život vděčí vynikající posádce – pilotům, navigátorovi a také svému střeleckému umění,“ píše v knize jeho dcera Susan Nail. Z dalších rodáků jsou v knize příběhy Karla Szajny, Josefa Aloise Prágla

„S myšlenkou vydat válečnou story svého strýce přišel Bohumíňák Oleg Kika. Nápad se nám zalíbil a rozhodli jsme je jej rozšířit i o osudy dalších místních, kteří bojovali za svou vlast „za kanálem“,“ říká Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška. Následovala výzva v médiích, pátrání v archivech, bádání historiků, shánění fotografických materiálů.

Více než stostránková publikace Na křídlech vzpomínek je ke koupi za 250 korun v Salonu Maryška, náměstí T. G. Masaryka v Bohumíně.