Výstava je první letošní akcí v Mánesově síni karvinského domu kultury, obrazy Šárky Zwardońové zde budou k vidění do 14. února.

„Je to taková retrospektiva mé tvorby za posledních 15-20 let, vystavuji ale i nejnovější věci. Jsou to zkrátka vše obrázky, které mám ráda a mám k nim vztah,“ prozradila Šárka Zwardońová na úterní vernisáži Dvou světů.

Výtvarnice je zároveň sběratelkou starých konviček, panenek a dalších artefaktů, výstava tak nabízí veselé, fantazií a barvami hýřící díla, třeba obrázek s myší schovávající se ve starém kafemlýnku. K vidění jsou i portréty. A také svět trojrozměrné fantazie a abstrakce, jako obraz plný zvláště působících postaviček na černobílém podkladu, ze kterého do prostoru vystupuje maska obličeje.

„To jsou obrazy, u kterých zpočátku ani nevím, jak se vyvinou a zda je nakonec vůbec dokončím. To vidím až později. Pokud se mi nezdají být dobré, nepokračuji. Jsou to takové mé antistresové omalovánky, u kterých se i krásně odreaguji,“ vysvětluje Šárka Zwardoňová.

Ta je profesí ekonomka. Dlouhá léta tento obor vyučovala, nyní pracuje jako ekonomka a účetní Základní umělecké školy Rychvald. Jak sama dodává, možnosti vystavovat právě v Mánesově síni si moc váží.

„Před každou výstavou mám trému a jsem nervozní. Tady obzvlášť. Léta zde chodím na výstavy dalších výtvarníků z Karvinska, ke kterým mám velký respekt,“ dodává výtvarnice, která prosazuje názor, že Karvinsko obecně je také kulturně vyspělou oblastí, a to nejen na poli výtvarného umění.

Mánesova síň v karvinském domě kultury je otevřená v pondělí, středy a pátky vždy od 9 do 15 hodin, úterky a čtvrtky od 9 do 19 hodin. Pokud se v domě kultury koná divadelní představení či jiná akce, je výstavní síň otevřena do přestávky aktivity.