Do soutěže přišlo 821 obrázků z devíti států a z několika speciálních škol, což je ve srovnání s minulým ročníkem o 54 více. Zastoupena jsou díla mladých výtvarníků z Běloruska (52 obrazů), Česka (530), Estonska (22), Hong Kongu Čína (13), Litvy (89), Lotyšska (6), Polska (24), Slovenska (48), Slovinska (15) a speciálních škol (18). Záštitu nad soutěží měla ilustrátorka a spisovatelka dětských knížek o české historii Lucie Seifertová.

„Milí výtvarníci. Vaše soutěž je pro mě velkou inspirací. Přeji Vám. aby i pro Vás byly historie a kreslení zábavou a aby Vás bavily stejně, jako mě. A přeji Vám také hodně humoru, který se snažím vložit do svých knížek. Vtip a humor totiž pomáhá překonat všechny překážky a těžké situace," uvedla spisovatelka. Soutěž připravila Základní škola a Mateřská škola Frýdecká pod vedením ředitelky Jiřiny Sivé. Nejlepší dětské tvorby jsou k vidění v KD Leoše Janáčka do 27. září.

Nejúspěšnější v jednotlivých kategoriích:

Mateřské školy: 1. Barbora Weiglová (VK Hankův dům, Dvůr Králové nad Labem). 1. a 2. třídy základních škol: 1. Tomáš Novák (ZŠ a MŠ Frýdecká, Havířov). 3. a 4. třídy: 1. Julia Glowacka (Polsko). 5. a 6. třídy: 1. Jasmína Portašíková (Slovensko). 7. až 9. třídy: 1. Alexandra Švejdová (Slovensko). Cena primátora města Havířova: Dennis Martinek (ZŠ a MŠ Frýdecká, Havířov) a Terezie Šebestová (Výtvarný kroužek Hlohovec u Břeclavi). Cena poroty: Kolekce školy Zaslavl, Bělorusko. Cena Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě za pedagogické vedení: Zuzana Remešová (ZŠ a MŠ Dolní Životice).