Tak trochu jiná výstava čeká na návštěvníky v galerii Most v Českém Těšíně. Svou tvorbu zde vystavuje František Szymczysko a diváky doslova vyzývá, aby se jeho olejomaleb dotýkali.

„Návštěvníci zde uvidí portréty, figurální malbu, zátiší a triptych," říká o expozici František Szymczysko. Dodává, že na všechny obrazy je možno sahat, dotýkat se jich, skládat je, otevírat.

„Zkrátka hrát si s nimi hrát a vlastně tak vytvářet nové a nové obrazy," shrnuje. S tímto projektem, nazvaným Puzzle Tour, cestuje Szymczysko od města k městu, od státu ke státu. „Vystavoval jsem v Českém Těšíně, Třinci, chystám se do Katovic a Bytomia," konkretizuje zastávky umělec.

Uměleckým záměrem Skládaček podle něj je, že tím, jak obrazy putují, a lidé si s nimi hrají, tak se obrazy mění, dochází k jejich degradaci.

„Chci tím poukázat na to, že nic není na světě věčné, ani obrazy, kterých je v muzejích nespočet, a všechny jsou chráněné, aby se jim nedejbože něco nestalo, ale pravda je taková, že stačí živelná pohroma anebo jiná událost a všechny se můžou obrátit v prach, je to jen otázka času," objasňuje Szymczysko.

Gabriela Cichá