Polští herci předvedli na festivalu vskutku nevšední a hranice překračující ztvárnění shakespearovského příběhu krále Leara nazvanou Píseň Leara. O vítězi rozhodli v hlasování samotní diváci.

Vybírat letos mohli z celkem jedenácti představení, se kterými se festivalovému publiku představily soubory z Česka, Polska a Slovenka.

Hrálo se nejen v kamenných divadlech, ale i na náměstích. K vidění byla neobvykle zpracovaná klasická dramata jako Maryša v podání brněnského HaDivadla či Veselka pod režijní taktovkou Jana Klaty v podání Narodowego Starego Teatru Kraków.

Polské divadlo Teatr Pieśń Kozła získalo hlavní cenu - Zlomenou závodu - na 28. ročníku mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic za hru Píseň Leara.foto: Z. Warzyński

Nechyběly ani pohádky a příběhy pro děti, pouliční divadlo reagující na aktuální situaci týkající se utečenců, či doprovodné koncerty a výstavy.

Již po druhé se uskutečnila diskuse s divadelním hostem nazvaná Odpoledne s Mistrem a pozvání letos přijal mimořádný herecký bard – Bolek Polívka.

„Zdá se, že jsme založili novou tradici těchto setkání s hereckými mistry. Rádi bychom v ní pokračovali i v dalších ročnících,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Janusz Legoń.

Festival s osmadvacítkou v záhlaví byl úspěšný.

„Jsme rádi, že se nám festival vydařil. O většinu divadelních představení byl ze strany diváků skutečně mimořádný zájem, což nás těší a svědčí o tom, že nejen místní diváci mají o kvalitní divadlo zájem,“ zhodnotila festival očima organizátorů, kterými jsou sdružení Člověk na hranici a Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Cieszyn, organizační ředitelka z české strany Petra Slováček Rypienová.

Polské divadlo Teatr Pieśń Kozła získalo hlavní cenu - Zlomenou závodu - na 28. ročníku mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic za hru Píseň Leara.foto: Z. Warzyński

Po letošním ročníku zůstane v Českém Těšíně navíc jedna konkrétní živá stopa – nově zasazený strom Olgy Havlové, který byl vysazen na začátku festivalu v Masarykových sadech.