Aplikace pomůcek, při léčbě kyčlí u novorozenců:

| Video: Youtube
Metoda trojího síta, to jsou tři ortopedické kontroly, kterými si projde každé narozené miminko. První vyšetření kyčlí u miminka probíhá ještě v porodnici. Další v ambulanci ortopeda do konce 8. týdne a 3. měsíce. Ortoped hodnotí kyčle zrakem a hmatem, správné postavení kloubu klasifikuje pomocí ultrazvukového vyšetření. V případě potřeby pošle dítě na doplňující rentgenové vyšetření.

Když kontrola kyčlí ukáže dysplazii

U většiny dětí označí ortoped vývoj kloubů stupněm I nebo IIa. Jedná se o zdravě se vyvíjející kyčel, která nevyžaduje žádné zásahy. Lékaři doporučí široké, či volné balení.

„Volné balení znamená plena a oblečení, které neomezují dítě ve volném pohybu nožiček dopředu a do stran,“ uvádí na svém webu ortoped Miloš Jansa. Nevhodné jsou tedy úzké a upnuté overaly, které nedovolí dítěti pokrčit nohy tzv. na žabičku. Při širokém balení se používá speciální svrchní plena.

Takto vypadá Frejkova peřinka:

Pokud ortoped po kontrole kyčlí zhodnotí kyčle nižšími stupni, přichází na řadu léčba. Podle nálezu lékař doporučí Frejkovu peřinku, speciální punčošky nebo třmínky. Jedná se o pomůcky, které udržují kyčle dítěte ve správném postavení.

„Pomůcky jsou pro dítě pohodlné a nijak mu nevadí. Cílem je udržet nožičky novorozence nebo kojence přikrčené k tělu a od sebe,“ vysvětlují na stránkách kliniky Nandana.

U vážnějších stupňů dysplazie je nutná hospitalizace, výjimečně lékaři přistupují k operativnímu řešení.

Klasifikace vývoje kyčlí dle Grafa:

  • Kyčel I – zdravá a zralá kyčel, která nepotřebuje žádné zásahy, nemusí se dále sledovat
  • Kyčel II – dělí se na podtyp A, B, C a D. Podtypy C a D vyžadují léčbu
  • Kyčel III – kloub je částečně vyklouben a vyžaduje léčbu v nemocnici
  • Kyčel IV – úplné vykloubení, vyžaduje hospitalizaci

Zdroj: Krajská nemocnice Liberec

V zavinovačce mnohé děti lépe spí a jsou klidnější. Jenže co na to kyčle? Důležité je používat zavinovačku správně. Zatímco hrudník a ručičky mohou být zavinuty natěsno, nožičky by měly zůstat volné. Hlavní je, aby rodiče dětem nohy do zavinovačky nenarovnávaly. Těsné zavinutí nožiček může zpomalit dozrávání kyčelního kloubu.


Nahrává se anketa ...

Šátkování povoleno

Naopak vhodné je nošení dětí v ergonomickém šátku či nosítku. Rodiče si musí pohlídat správné polohování dítěte tak, aby nožičky tvořily písmeno M. Stále ovšem platí, že nejdůležitější pro vývoj kyčelního kloubu je co nejvíce volného pohybu. Miminko by tedy v šátku ani nosítku nemělo trávit většinu dne.

„Časový faktor hraje důležitou roli, určitě není vhodné nosit děti v šátku skoro celý den,“ uvádí ve stanovisku k nošení dětí Česká pediatrická společnost.