Jak uvedla ředitelka Domu dětí a mládeže (DDM) v Českých Budějovicích Hana Korčáková, celkem u nich nabízejí 280 kroužků různého typu. „Máme řadu stálých kroužků, ale snažíme se nabízet i další nové kroužky, po kterých je tak zvaný ‚hlad‘. Před časem to byl například aerobic, teď táhnou různé přírodovědné novinky, nové sporty a tance. Stálý zájem je o hudbu ve všech podobách,“ přibližuje ředitelka českobudějovického domova dětí a mládeže u nich dostupné kroužky a dodává, že jejich cena se pohybuje většinou od tisíce do tří tisíc korun za školní rok.

Navštěvovat zde děti mohou kromě zookroužku, krasopisu nebo anglického jazyka také ty méně tradiční kroužky - jako je například discgolf nebo bridž. Že by ale zájem o některý z kroužků převažoval, se říct nedá. „Ten zájem se pohybuje ve vlnách a vždy to dožene jiný kroužek, který jsme chtěli třeba před časem zrušit pro nezájem,“ říká Hana Korčáková. „Máme tu třeba lektora, který již čtyřicet let vede kroužek radiotechniky, nebo lektora, který vede třicet přírodovědu,“ dodává ředitelka DDM.

Jen v letošním školním roce sem chodí tři tisíce přihlášených. Začít se dá podle Hany Korčákové již od jednoho a půl roku dítěte. „V nejnižším a předškolním věku je dobré navštěvovat kroužky kvůli adaptaci na kolektiv dětí, případně na to, aby se děti připravily na školku. V mladším školním věku pak rodiče vybírají dětem kroužek, který podle nich odpovídá nastavení dítěte a ve starším školním věku si již děti jsou schopné najít svůj kroužek podle svého zájmu,“ nastiňuje způsob volby kroužku. Důležité podle ní je, aby děti nebyly kroužky přesycené, aby jim zbyl i nějaký den na odpočinek a neorganizovanou zábavu.

Samotnou kapitolou jsou dospělí. I ti mohou do DDM chodit na některý z kroužků. „Jejich výhodou je, že již přesně ví, v čem se chtějí vzdělávat a rozvíjet a to nás také velmi baví organizovat,“ uzavírá povídání.


Jak vybrat dětem kroužek? 

| Video: Youtube