Každý rodič si pamatuje na okamžik, kdy jeho dítě udělalo první krůčky. Je to nezapomenutelná chvíle. Jenže aby se dítě k němu dopracovalo, musí „ujít“ pořádný kus cesty. Pohybový vývoj dětí se skládá z několika fází, přičemž každá je důležitá a neměla by se uspěchat. Pokud se některá přeskočí nebo odbude, neprobíhá vývoj správně, což se může později projevit třeba oslabenými svaly.

„Z lehu na bříšku, převalování se na záda a zpět se miminko po období plazení postupně učí lézt. Motivací je snaha překonat vzdálenost k oblíbené hračce nebo zdolat překážku, která je v cestě tomu, po čem dítě touží. Lezení řadíme mezi jedno z nejdůležitějších období v pohybovém vývoji dítěte, protože propojuje levou i pravou hemisféru, a tím zlepšuje schopnost koordinace pohybů a soustředění,“ vysvětluje maminka tří dětí a zakladatelka profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym Kristýna Přibylová.

Od plazení k lezení. Děti se učí postupně:

| Video: Youtube

Lezení je podle ní důležité také v tom, že u dětí posiluje většinu svalových skupin (svaly rukou, zad, bříška i středu těla) a připravuje tělo na sed. Zároveň také pomáhá dětem získat rovnováhu, protože se musí naučit opírat se na krátký okamžik jen o dvě končetiny.

S malými dětmi má Kristýna Přibylová bohaté zkušenosti. V tělocvičnách, které jsou určené pro děti od šesti měsíců do sedmi let, s nimi cvičí podle Konceptu pohybové všestrannosti. To je odborníky speciálně zpracovaná metodika, která zahrnuje vše, co si děti musí v prvních měsících a letech svého života v oblasti sportu osvojit.

Otisky nohou jakožto dekorace v různých prostředích. Nejenže jsou krásné a originální, ale také mají hluboký význam:

Nechtějte nic uspěchat

V čem je období, kdy miminko leze, velmi důležité? V tom, že představuje výbornou přípravu pro pozdější správné držení těla. Období, kdy děti začínají lézt je zpravidla mezi šestým a desátým měsícem. Děti v tomto režimu pohybu vydrží 4 až 5 měsíců, tedy do doby, než se samy začnou učit chodit.

Všechno má svůj čas, proto není dobré, když rodiče děti posazují, i když děti ještě samy nesedí, protože nemají správně vyvinuty zádové svaly. Aby se u dítěte správně vyvinuly psychomotorické schopnosti, nesmí se nic uspěchat. Proto by rodiče neměli snažit fázi lezení u dítěte urychlit.

Setkal se s tím snad každý rodič. Dítě přišlo ze školky či školy s rýmou nebo kašlem:

S chodítky to nepřehánějte

Opatrně by měli zacházet také s pohybovými pomůckami, jako jsou chodítka. „Pokud se chodítka nebo hopsadla používají na krátkou dobu, kdy rodič nemůže svému dítěti věnovat plnou pozornost, pak tak velkou škodu nenadělají. Určitě by ale v tomto věku neměla doba v chodítku převažovat nad volným pohybem v podobě lezení nebo plazení,“ upozorňuje Kristýna Přibylová.

Rodiče mohou pomoci svému dítěti ve fázi lezení třeba tím, že mu pro tento pohyb vytvoří dobré podmínky. Vhodný je nekluzný a nechladný povrch, na kterém se dítě bude cítit příjemně. Na trhu jsou také speciální dětské kalhoty s neklouzavými koleny.

Rozvoj schopností u malých dětí je důležitým prvkem pro jejich celkový intelektuální, emocionální a sociální růst:

Děti nejraději dělají, co je baví. Proto pokud jim rodiče chtějí období lezení zpestřit a podpořit je v pohybu, mohou s nimi hrát hry. Co třeba zkusit se jim schovat, aby je hledali a lezli za nimi? Nebo dát dítěti do cesty nějakou oblíbenou hračku? Možností je několik.