Lahvička je pro miminko mnohem více než jen nádoba na mléko. Je to prostředek, kterým se novorozenci učí sát, a který může ovlivnit jejich budoucí vztah k jídlu. Je proto důležité, aby rodiče lahvičku vhodně vybrali. Musí být pohodlná jak pro miminko, tak pro rodiče a musí splňovat všechny bezpečnostní normy.

Bezpečné krmení:

| Video: Youtube

Při výběru lahvičky je prvním kritériem materiál. Lahvičky bývají buď skleněné nebo plastové. Skleněné lahvičky jsou hygienické, snadno se čistí a dlouho vydrží. Na druhé straně mohou být těžké a křehké. Plastové lahvičky jsou lehké a odolné, avšak je důležité se ujistit, že neobsahují škodlivé látky jako například Bisfenol A (BPA).

Tvar a velikost

Dalším důležitým aspektem je tvar a velikost lahvičky. Pro novorozence jsou ideální malé lahvičky s úzkým hrdlem. Jak miminko roste, může se přejít na větší lahvičky s širším hrdlem, které se lépe čistí. Co se týče tvaru savičky, měla by co nejvíce připomínat matčinu bradavku, aby miminko nepociťovalo rozdíl při přechodu z prsu na láhev.

V poslední době se na trhu objevují takzvané anti-kolikové lahvičky se speciálním systémem, který zabraňuje vstřebávání vzduchu během krmení a tím předchází bolestivým kolikám.

Novinky v lahvičkách

Někteří výrobci už nabízí inteligentní lahvičky, které dokáží například sledovat a zaznamenávat, kolik mléka miminko vypilo, nebo monitorovat jeho teplotu. Jejich výhodou je možnost propojení s chytrým telefonem a sledování všech důležitých údajů v jedné aplikaci.

Čeho se vyvarovat?

Především špatné kvality. Lahvičky pro miminko je nutné kupovat jen z kvalitních a bezpečných materiálů, které neobsahují škodliviny. Musí se dobře udržovat a pravidelně sterilizovat.