Eva Kiedroňová, autorka knih zaměřených na péči o dítě a rozvoj kojence, ke koupání miminka:

| Video: Youtube

První koupání novorozence je pro každého rodiče událostí. Podle Světové zdravotnické organizace je však vhodnější s prvním koupáním po porodu alespoň jeden den počkat. Důvodem je mázek, který po narození pokrývá tělo miminka. Pokud se nechá přirozeně vstřebat, přináší miminku spoustu benefitů. Jak často budou rodiče koupat dítě doma už záleží na jejich preferencích. Pro některé patří koupání k denním rituálům, jiní koupou miminko ob den, nebo dva.

Kdy koupat miminko po porodu? Klidně až doma

Od koupání miminka hned po porodu se v mnoha porodnicích upouští. „Důvodem je mázek, který chrání kůži miminka, hydratuje ji a působí jako antimikrobiální ochrana,“ píše porodní asistentka Julie Bischofová na svém instagramu. Její účet s názvem Deník porodní báby sleduje 36 tisíc lidí.

Koupání novorozence po porodu nedoporučuje ani Fakultní nemocnice Ostrava. „Po porodu je provedena pouze nezbytná očista kůže novorozence od krve. Mázek se odstraňuje pouze z rizikových míst (kožní záhyby, oční víčka) a to pomocí přípravku, který je šetrný vůči kůži novorozence. Větší část mázku se na těle ponechává, jelikož brání ztrátám vody přes kůži a tím zajišťuje hydrataci,“ radí rodičům na svém webu.

Mázek dále pomáhá udržovat tělesnou teplotu a podporuje imunitu. Největší část mázku se vstřebá do 24 hodin, zbývající do cca pěti dnů po porodu,“ upozorňuje porodní asistentka Lucie Přikrylová na stránkách Zázrak života.


Nahrává se anketa ...

Koupání jako prevence infekce

Mázek má primárně ochranou funkci. V určitých případech ale může být prospěšnější miminko vykoupat dříve. Děje se tak v případě, že miminko bylo v zakalené vodě, maminka měla pozitivní test na streptokoka B, nebo na doporučení lékaře.

Plodová voda by měla být čirá či narůžovělá. Podle webu Clevelandské kliniky se ovšem může stát, že miminko vykoná první potřebu ještě před porodem. Plodová voda je poté zakalená, zelená či hnědá.

Na streptokokovou infekci lékaři testují každou rodičku preventivně kolem 36. týdne těhotenství. V případě pozitivního nálezu se ženě před porodem podávají antibiotika, která mají předejít infekci miminka. „Miminko se může během porodu nakazit průchodem porodními cestami. Infekce může způsobit zápal plic, zánět mozkových blan a další možné komplikace,“ varuje ve facebookovém příspěvku Porodnice Cheb.

Miminko každodenní koupel nepotřebuje

Novorozence není rozhodně nutné koupat denně, ba ani obden. Kůže miminka je velice jemná a citlivá. Miminko tak stačí vykoupat dvakrát do týdne. „Je ale vhodné jej denně otřít teplou vodou v místech zapářky a v plenkové krajině,“ radí dětská praktická lékařka Jana Dosedělová na svém webu.

Fakultní nemocnice Ostrava doporučuje novorozence nekoupat déle, než pět minut. Voda by měla mít teplotu 38°C. Ihned po koupání miminko osušte a oblečte, abyste zabránili podchlazení.

Jak na koupel novorozence:

  • Dopředu si nachystejte vše potřebné. Teplou osušku, suché oblečení, případně tenkou látkovou plenu na zabalení miminka. Kdo používá, nachystá si také olejíček, hřebínek na vlásky a šampon.
  • Nachystejte teplou vodu. Měla by mít 38°C
  • Miminko vysvlečte. Můžete jej zabalit do látkové pleny, která vám usnadní manipulaci a miminko se v ní bude cítit bezpečněji
  • Miminko můžete umýt rukou. Pokud používáte houbičku nebo žínku, po každém koupání ji vyperte a pečlivě osušte. Jak uvádí Clevelandská klinika, rychle se na ní množí bakterie
  • Pečlivě umyjte kožní záhyby. Pokud miminko trápí seborea, umyjte vlásky dětským šamponem
  • Celková doba koupele by neměla u novorozenců přesáhnout pět minut.

Ve vaničce, na lehátku nebo s přepážkou

Pokud nechcete kupovat dětskou vaničku, obejdete se bez ní. Na trhu jsou k dostání lehátka, která umístíte do vany a na ně položíte miminko. Na lehátku má dítě hlavičku ve zvýšené poloze.

Další možností je umístit do vany speciální přepážku. Je vyrobena z plastu, dá se umístit kamkoliv do vany a tím regulovat prostor pro dítě a množství vody. Oproti napouštění celé vany můžete ušetřit desítky litrů vody při každém koupání. S přepážkou se také snadněji cestuje.

Miminko nepotřebuje kosmetiku

Navzdory reklamním tvrzením mnoha kosmetických společností se při péči o miminko v naprosté většině případů obejdete bez jakékoliv kosmetiky. „Časté koupání a používání kosmetických přípravků může narušit přirozený ochranný film kůže miminka,“ upozorňují na stránkách Fakultní nemocnice Ostrava.

Pokud nějakou kosmetiku pořídit chcete, pečlivě sledujte složení. Vyberte přípravky, které jsou bez parfemace a chemických konzervantů. Mnohdy si vystačíte s přírodními oleji a másly, která se dají využít i na masáže bříška.

Porodní asistentka Julie Bischofová o koupání miminek v porodnici:

Čistota plenkové oblasti

Zadeček i genitál miminek musí rodiče udržovat v čistotě. Nejšetrnější je znečištěnou pokožku umýt pod proudem vlažné vody. U holčiček je potřeba pamatovat na riziko vzniku synechie. „Jedná se o problém, který může u holčiček velmi snadno vzniknout při nedostatečné hygieně,“ varuje porodní asistentka Julie na instagramovém účtu Deník porodní báby.

„Pokud k sobě zůstanou protilehlé sliznice stydkých pysků slepeny nečistotou nebo mázkem, mohou velmi rychle srůst. Srůst vzniká velmi rychle, třeba v průběhu 7 až 14 dnů," vysvětluje Julie Bischofová.

U chlapců se nesnažte přetahovat nebo uvolňovat předkožku. „Do tří let s předkožkou vůbec nemanipulujeme,“ radí v letáčku kyjevské nemocnice Jak pečovat o genitál chlapečka.

Na seboreu s olejem a jemným kartáčkem

Další nepříjemností, které mohou miminko v prvních měsících života potrápit, patří seborea. Do tří měsíců se s ní setká asi 70 % dětí. „Jedná se o mastné, nažloutlé šupiny, které se objevují na hlavičce novorozenců,“ uvádí na zdravotnickém portálu Medical News Today.

U většiny dětí se problém vyřeší s věkem. Mezitím se doporučuje hlavičku denně umývat jemným dětským šamponem. Šupinky je vhodné odstraňovat pomocí jemného kartáčku. „Pokud šupinky nejdou snadno uvolnit, naneste na hlavičku pár kapek minerálního oleje,“ doporučují na stránkách americké kliniky Mayo.

Po použití oleje je potřeba hlavičku umýt se šamponem a pečlivě vlásky vypláchnout. Pokud by olej na pokožce hlavy zůstal, mohly by projevy zhoršit.