Na výběr je v současné době ohromné množství kroužků, možnosti jsou v podstatě neomezené. Organizují je nejen školy, nebo domy dětí a mládeže, ale také různé soukromé organizace, sportovní kluby nebo jiné subjekty. Kromě kroužků můžou děti navštěvovat také různé obory základních uměleckých škol, jazykové kurzy nebo tréninky ve sportovních klubech. Ideální je nepodléhat módním trendům a vybírat kroužky podle přání a osobnosti dítě.

Kdy s kroužky začít

Kdy začít a s jakým kroužkem, nebo zájmovou činností, na to není lehká odpověď. Každé dítě je jiné, vyvíjí se jiným tempem, má různé schopnosti soustředit se. A také si zvykat na cizí prostředí. Je lepší vystihnout pravý čas než dítěti nějaký kroužek znechutit hned první návštěvou.

Dnes už je sice běžné začínat s kroužky v předškolním věku, ale rozhodně to neznamená, že je to skutečně potřebné a vhodné pro každé dítě. Ale je jasné, že pokud vám potomek zahraje doma na klavír ve třech letech Mozartovu ukolébavku, tak už pomalu může začít do hudebky chodit. Hlavně myslete na to, aby dítě bylo při zájmové činnosti šťastné.

Baví kroužek vaše děti?

| Video: Youtube

Zvažujte, co se pro vaše dítě hodí

Jaký kroužek tedy vybrat? Zase platí to, že každé dítě baví a bude bavit něco jiného. Některé rádo a dobře kreslí, další zpívá nebo hraje na nějaký nástroj, případně je nadané sportovně. Každý má prostě talent na něco jiného. Je prostě nutné všímat a vnímat, co dítě baví, čemu se rádo věnuje a to případně rozvíjet.

A pokud si dítě kroužek vybere samo a rodiče jsou pouze v roli poradců, je to ta nejlepší cesta. Nutit potomka chodit do houslí, když je nenávidí, to není správné řešení. A přirozené také je, že dítě vystřídá více kroužků, než najde ten, ve kterém se mu bude líbit nejvíce, který ho bude nejvíce bavit. Také není dobré promítat do potomků svoje představy, plnit si jejich prostřednictvím svoje sny.

Když má třeba muž nesplněný sen dát hattrick v derby, neznamená to, že po tom samém bude prahnout jeho dítě. Obecně pak platí, že kroužky se lépe vybírají ve větších městech, kde bývá nabídka opravdu velmi široká. Někde jich domy mládeže nabízejí i stovky. Stačí si jen vybrat.

Jak kroužek vybrat?

I to je dnes jednoduší než dříve. Stačí sledovat internet nebo sociální sítě a tam už najdete vše potřebné, včetně kontaktů. Například sportovní kluby pořádají často nábory, umělecké školy zase dny otevřených dveří. Tam potom stačí přijít a dítě si může vše vyzkoušet. A hned můžete vidět, jestli ho to oslovilo, jestli ho to baví.

Při rozhodování je také důležitá cena kroužku a dopravní dostupnost. Mějte v patrnosti, že malé dítě do výtvarky nebo tanečního kroužku ještě nemůže jezdit samo. A také buďte trpěliví. Všechno chce svůj čas a je jasné, že děti se nenaučí vše ze dne na den. Aby něco navíc uměly a naučily se to, právě proto do kroužků přece chodí.


Nahrává se anketa ...

Množství? Nepřehánět

Podstatnou otázkou také je kolik kroužků potomkovi dopřát. Nemělo by jich být mnoho, dítě také potřebuje nějaký čas samo pro sebe, nemělo by se jen točit v koloběhu povinností. Dobré je mít vše vyvážené, třeba jeden kroužek zaměřený pohybově, druhý kreativně, umělecky. Mladší děti většinou rodiče poslouchají ve všem. Takže dokážou chodit do více kroužků a také těch, co je moc nebaví.

Buďte ale připraveni na to, že s přibývajícím věkem to může být jinak. A že pak třeba potomka přestane bavit něco, čemu vy jste věnovali deset let času a peněz. Ale ani toho nemusíte litovat. Tak jako tak, kroužek – sportovní, hudební, výtvarný nebo jakýkoliv jiný, vždycky dítěti nějak prospěje, něco mu dal, něco se v něm naučilo, nese si z něj nějakou zkušenost do dalšího života.