Dula pomáhá ženám s těhotenstvím, porodem a následnou péčí o miminko v období poporodním.

Pokud Vás cokoli ohledně práce duly zajímá, pošlete otázku na e-mail pavla.novotna@denik.cz, rádi Vám v naší poradně odpovíme.

Mnohé ženy současně při péči o malé děti přemýšlí o možnostech, jak si udržet svou pracovní kariéru a jak rozvíjet své dovednosti:

Pomáháme ženám na rodičovské, které se chtějí profesně realizovat a nechtějí být po dobu tří let zcela odstřižené od svého oboru.
Máte malé děti a zajímají vás pracovní příležitosti? Zapojte se do průzkumu

A co Vás zajímalo tentokrát? Na otázky ohledně mateřství odpovídá dula Markéta Verbíková:

Může být dula přítomna u porodu v nemocnici nebo jen u domácích porodů?

To, že duly jsou „nápomocné“ pouze u domácích porodů je bohužel jedna z fám, které se ve společnosti stále tradují. Překvapivě je tomu právě naopak. Většina dul doprovází ženy zejména k porodům do porodnice, kde je jejich podpůrná role velmi důležitá (a to i pro partnery).

Markéta Verbíková je sama maminkou. S manželem vychovávají dceru a syna.Markéta Verbíková je sama maminkou. S manželem vychovávají dceru a syna.Zdroj: Se svolením Markéty Verbíkové

Právě v porodnici se ženy mohou potkat s nejistou a strachem, které mohou vést ke zpomalení porodního procesu. Jako dula pomáhám ženě vytvořit bezpečné porodní prostředí a díky dalším technikám (masáže, rebozo, aromaterapie) ji vrátit zpět k sobě a porodu.

Jak se řeší při domácích porodech zdravotní komplikace?

Tady bych ráda začala faktickými informacemi. Ze studií např. z Kanady i Holandska víme, že pro vícerodičky jsou domácí porody dokonce lepší/výhodnější než porody v porodnici. Pokud má žena fyziologické těhotenství a je u porodu přítomna i porodní asistentka je vznik rizik a komplikací nízký.

Průkopník dětského hororu v Česku:

Spisovatel Jan Hlubek.
Horory pomáhají dětem zvládat krizové situace, říká spisovatel Jan Hlubek

Pokud porodní asistentka vyhodnotí, že porod neběží tak, jak má, přesouvá se žena do porodnice. Porodní asistentka má širokou škálu možností, jak vyhodnocuje průběh porodu a právě díky tomu se naprostá většina komplikací dá včas zachytit.