close info Zdroj: Deník zoom_in „Nejdůležitější věc z poslední doby byla příprava a schválení rozpočtu kraje pro rok 2024. Kraj bude mít k dispozici kolem 40 miliard korun. Rozpočet je schodkový, součástí bude i úvěr ve výši zhruba 3 miliardy korun. Důležité ale je, že chceme v příštím roce dát na investice do našeho majetku více než pět miliard korun,“ řekl v úvodu podcastu Deníku Na slovíčko s krajem hejtman Jan Krkoška.

Největší část ze zmíněných 40 miliard kraj dává na provoz svých zařízení, jako jsou střední školy, nemocnice, sociální služby nebo na dopravní obslužnost.

Další důležitý letošní bod týkající se rozvoje Moravskoslezského kraje byla podle hejtmana podpora zdejších měst a vesnic, na které se dříve trochu zapomínalo. Řeč přišla ale i na problematickou situaci v kunčické huti Liberty.

„Tady se nejedná jen o huť Liberty jako takovou, ale o celý zdejší průmysl, který je důležitou součástí našeho kraje. Nedokážu si představit, že budeme všechny průmyslové suroviny a produkty dovážet ze zahraničí – vždyť to bude mnohem dražší, a navíc za tou dopravou bude ještě větší uhlíková stopa, než kdybychom si to vyráběli u nás. Věřím, že průmysl tady zůstane a budu dělat vše proto, abychom ho podporovali,“ konstatoval Jan Krkoška.

Všechny díly podcastu Na slovíčko s krajem najdete zde.

Zároveň hned doplnil, že kraj musí hledat systematické opatření na podporu všech podnikatelů, tedy i těch menších a středních. Kraj proto už nyní rozjíždí například nový program pro ty, kdo chtějí pomoci s rozjezdem svého podnikatelského nápadu. Více o tom lze zjistit na stránkách kraje

„Nemůžeme říct, že budeme snižovat ceny energií jen top 20 firmám, protože třeba i malý pekař nyní bojuje s většími náklady jako ta huť, akorát v menším objemu. Takže by ty podmínky měly být nastaveny pro všechny stejně,“ vyjádřil se ještě moravskoslezský hejtman.

I v příštím roce budou podle něj pokračovat projekty na podporu rozvoje měst a vesnic. Chystají se i další kroky v modernizaci zdravotnictví. Nejsledovanějšími projekty pak budou zřejmě výstavba budovy Černé kostky v Ostravě nebo realizace Poho Parku Gabriela na Karvinsku.

Jaké další projekty kraj v příštím roce chystá na podporu podnikání? Co obyvatelům kraje přinese Černá kostka nebo Poho Park Gabriela? Na co jde největší část peněz z rozpočtu a jak konkrétně krajský úřad pomáhá zdejším městům a obcím? A jak tráví hejtman Jan Krkoška vánoční svátky a Silvestra?
Odpovědi na tyto a mnohé další otázky si poslechněte v našem video rozhovoru Na slovíčko s krajem výše.

Celý rozhovor si kromě video podcastu výše můžete přehrát také na následujících platformách:

> SPOTIFY | Na slovíčko s krajem | Hejtman MS kraje: Velká huť nebo malý pekař, pomoci se musí všem podnikatelům stejně

> YOUTUBE | Na slovíčko s krajem | Hejtman MS kraje: Velká huť nebo malý pekař, pomoci se musí všem podnikatelům stejně

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Co se stane, pokud bude Liberty propouštět? Přinášíme vyjádření hejtmana Krkošky:

Vyjádření hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky k dění kolem Liberty Ostrava, 15. prosince 2023. | Video: Deník/Kateřina Součková