O „zájmu“ lidí v Odrách a okolních obcích svědčí například účast v minulých senátních volbách. V prvním kole tady přišlo k volbám v průměru 33,19 procenta voličů, ve druhém11,41 procenta.

Voliči na Odersku dlouhodobě nemají o senátní volby zájem. Důvod? S výjimkou současné senátorky Jitky Seitlové, která je senátorkou v tomto obvodu již potřetí, totiž místní lidé kandidáty, a dokonce i ty co uspějí, neznají. Když dělal Deník v těchto obcích průzkum na podzim v roce 2010, zda starostové a starostky vědí, kdo je senátor, vzpomněl si málokdo.

Jeden starosta řekl, že se přišel ukázat po povodních, jiný starosta uvedl, že se s ním nesetkal. Někteří starostové ani nevěděli jeho jméno. V té době mělo Novojičínsko paradoxně dva kandidáty z jiných okresů. Ten za obvod číslo 67 – Nový Jičín byl totiž ze Zbyslavic, tedy z Ostravska.

A tak v Odrách a okolí už začínají hledět z plakátů na plotech a jiných objektech tváře naprosto cizích lidí, kteří tato místa možná navštívili poprvé, když vybírali, kam poutače umístit. A dá se předpokládat, že po volbách budou tuto část Novojičínska navštěvovat asi tak často, jako prezident České republiky.

Proč taky? Vždyť jsou za Přerovsko. Že začlenění novojičínských obcí do tohoto obvodu je hloupost, se ukazuje už léta. Jenže, hledejte v politikaření logiku!