Volání o pomoc přijalo krajské Centrum tísňového volání ve tři čtvrtě na devět. Z Havířova okamžitě vyjela záchranka a z ostravské základny vzlétl vrtulník, protože pacienti postižení otravou jedovatými zplodinami vyžadují rychlý transport na specializované lékařské pracoviště. Zatímco však vrtulník startoval za slunečného počasí, nad Stanislavicemi v té době houstla mlha a pilot si ještě v průběhu letu ověřoval aktuální informace o počasí u meteorologů na mošnovském letišti.

"Máme hlášenou otravu ženy ve Stanislavicích. Havířovská posádka s lékařem je v tuto chvíli u jiného zásahu, proto na místo vyjela posádka zdravotníků a lékař letěl k místu vrtulníkem," potvrdil informace Deníku ještě v době zásahu mluvčí záchranné služby MSK Lukáš Humpl.

Pilotovi se podařilo v místě zákroku přistát i přes panující mlhu. Přiotrávená žena byla naložena na palubu a o půl desáté přepravena do Fakultní nemocnice v Ostravě. Z vrtulníku však musela být přeložena zpátky do sanitky.

Mlha komplikovala i cestu do nemocnice

Záchranářský vrtulník Eurocopter 135. Ilustrační fotografie

Ani cesta zpátky ze Stanislavic totiž kvůli mlhy nebyla jednoduchá. Pilot záchranářského vrtulníku s volacím znakem Kryštof 05 musel použít navigační zařízení, které spolupracuje s přesným naváděcím systémem ILS na mošnovském letišti a běžně ho využívají autopiloti velkých osobních nebo nákladních letadel.

Vrtulník Kryštof 05 moravskoslezských záchranářů. Foto: Deník/Libor Běčák

Ze Stanislavic letěl Kryštof nad Havířov, kde se napojil na trasu používanou pro přistání v Mošnově. V ose přistávací dráhy pak doslova poslepu klesal až do výšky, kdy už nad zemí dostatečně viděl a mohl obrátit zpátky na Ostravu. Místo na heliportu fakultní nemocnice však musel přistát na své základně v ostravském Zábřehu. Tam byla pacientka přeložena do sanitky a převezena do nemocnice.  

"Zasahující lékař zjistil, že stav postižené 80leté ženy je vážný, přesnou příčinu jejich obtíží však nebylo možno s jistotou určit. Posádky musely pacientku ošetřit v rámci přednemocniční neodkladné péče a připravili ji k transportu do zdravotnického zařízení. Vrtulník nemohl kvůli snížené viditelnosti přistát přímo v nemocnici, ale dosedl na svou domovskou základnu v Ostravě-Zábřehu. Po přeložení z paluby vrtulníku byla pacientka sanitkou záchranné služby převezena na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, kde si ji převzali tamní lékaři," doplnil informace o zásahu mluvčí Humpl. 

Oxid uhelnatý člověka omámí a zabije

K otravám oxidem uhelnatým dochází při nedokonalém spalování, například v plynových ohřívačích vody nebo kotlech či krbech se špatným odvodem kouře, a pobytu postiženého člověka v nedostatečně větraném prostoru. Oxid uhelnatý z místnosti vytlačí kyslík a člověk pak upadá do bezvědomí, případně umírá. 

Podívejte se na video ze serveru Youtube na přistání letadla s pomocí systému ILS CAT III: