„Všichni ostatní pracovníci, kteří v tuto dobu v zasažené oblasti dolu pracovali, byli bezpečně evakuováni,“ potvrdil mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Ke geomechanickém jevu došlo v lokalitě Doubrava v hloubce 710 m pod povrchem a v době události pracovalo v místě otřesu 21 pracovníků. Účinky otřesu se projevily zejména na přístupových chodbách porubu.

„Na místo ihned vyrazili pracovníci báňské záchranné služby, kteří poskytli zraněným první ošetření, vyvedli horníky z ohrožené oblasti. Zranění dvou horníků polské národnosit ve věku 39 a 46 let však byla neslučitelná se životem. „Nebyli to kmenoví zaměstnanci OKD, ale firmy, která nám pracovníky dodává,“ uvedl Sobol.

Otřes země se projevil i na povrhu a podle seizmologů měl sílu 3,5 stupňů Richterovy stupnice. Záchvěv země pocítili i lidé v některých městech na Karvinsku.

Otřes byl neobvykle silný

Seděla jsem u počítače, najednou z ničeho nic přišel otřes. Byl daleko silnější než na co jsme zvyklí. Měla jsem pocit, že se na židli kymácím a se mnou vše okolo – dokonce i ten monitor přede mnou. Houpal se mi lustr nad hlavou, třásly se všechny květiny, co mám v pokoji, dokonce i záclona,“ sdělila redakci svůj zážitek Dagmar Šnapková z Dětmarovic nedaleko Doubravy.

Důlní otřes ale registrovi i lidí ze vzdálenějších míst – hnutí země hlásí lidé z Karviné, Orlové, Havířova i Bohumína.

OKD: Je nám to líto

Soustrast s rodinami mrtvých vyjádřil i generáloní ředitel OKD Klasu-Dieter Beck. „Hluboce litujeme každého ztraceného lidského života a upřímně soucítíme s rodinami a blízkými mrtvých horníků,” řekl k události Beck. Podotkl, že bezpečnost je v OKD za všech okolností na prvním místě, pracujeme však v náročných podmínkách pod zemí a přírodní vlivy nelze vždy stoprocentně předvídat.

Příčiny této mimořádné události nyní vyšetřuje komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, Policie ČR, vedení Dolu Karviná, společnosti OKD, Green Gas DPB a odborových organizací.