Je však otázkou, do jaké míry jsou tato pozitivní čísla vyústěním větší ohleduplnosti řidičů na silnici a jakou měrou se na tom podílí nový zákon a klimatické podmínky.

Od ledna totiž platí, že pakliže dojde k dopravní nehodě bez zranění osob a se škodou, která na žádném ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí nepřesáhne 100 tisíc korun, není potřeba volat policii. „Úbytek dopravních nehod opravdu prozatím ukazuje na tuto novinku. Ale máme teprve konec prvního měsíce, takže ještě nelze dělat příliš ukvapené závěry,“ podotýká policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Přesto to vzhledem k okolnostem nebude jediný faktor, ubylo totiž i situací, které se policii nahlásit musí. „Neprodleně ohlásit dopravní nehodu policii je nutné i v případě, že škoda na vozidle převyšuje 100 tisíc korun, nebo pokud dojde k usmrcení či zranění osoby,“ říká vedoucí Odboru dopravy v Českém Těšíně Tomáš Hloušek.

„Ubylo ujíždění od nehod, zraněných a dalších přestupků, které se nedají vztahovat k novince o nenahlášení dopravní nehody,“ udává přitom vedoucí Dopravního inspektorátu Policie České Republiky v Karviné Jindřich Machů.

Proto je nutné hledat důvody i jinde. Příčinou k dosavadnímu pozitivního bilancování mohlo být i mrazivé počasí letošního lednového měsíce. Především majitelé starších aut, hůře snášející mráz, se snažili plechové miláčky více šetřit. „Lidé si mohli všimnout toho, že aut na silnicích přece jen ubylo. Někteří řidiči prostě za lednových mrazů na silnice nevyjížděli, nebo vyjížďky omezovali na nezbytné minimum,“ dodal vedoucí Dopravního inspektorátu v Karviné.