Ke kolizi dvou osobních vozidel došlo na výpadovce na Český Těšín. Auta se srazila v táhlé zatáčce. Který z řidičů udělal osudnou chybu, se zatím vyšetřuje. Pravděpodobně to však byl řidič jedoucí od Českého Těšína, který nezvládl rychlou jízdu.

„Nehoda se stala půl hodiny po půlnoci. Srazila se Škoda Octavia a Renault 19. Ve škodovce zemřel jednačtyřicetiletý řidič, který v autě cestoval sám. V renaultu byl těžce zraněn šestadvacetiletý řidič, kterého vrtulník transportoval do ostravské nemocnice. Další tři lidé z tohoto vozidla na místě zemřeli. Okolnosti nehody se vyšetřují a na místě je také soudní znalec,“ informovala z místa nehody policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Záchranná služba měla nejdříve informaci jen o jednom zraněném. "Volající nahlásil jednoho zraněného s tím, že postižený je zaklíněn ve vozidle. Operátorky na místo okamžitě vyslaly posádku rychlé lékařské pomoci ze stanoviště v Karviné a informovaly o události další složky Integrovaného záchranného systému. Záchranáři na místě zjistili, že postižených je v obou havarovaných automobilech celkem pět. Čtyřem osobám však již lékař nedokázal pomoci. V okamžiku příjezdu posádky záchranné služby již nejevily žádné známky života. Lidé utrpěli mnohočetná poranění, kterým na místě podlehli ještě před příjezdem záchranářů.

Pátým účastníkem nehody byl šestadvacetiletý muž. Pacient utrpěl vážná zranění končetin, hrudníku, hlavy a mozku. V době zásahu záchranářů byl v bezvědomí a přímém ohrožení života. Lékař zajistil jeho dýchací cesty pomocí intubace a připojil pacienta k umělé plicní ventilaci. Muži byl zajištěn žilní vstup a podány potřebné léky. Po ošetření zranění a přípravě k transportu záchranáři pacienta přepravili sanitním vozidlem na heliport v Karviné. Pro zraněného přiletěl vrtulník letecké záchranné služby a transportoval jej na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. V době předání ve zdravotnickém zařízení byl stav pacienta kritický," sdělil mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.

Ráno mohla policie informace upřesnit. „Bohužel, zemřel i zraněný muž převezený do nemocnice. U třech dalších zemřelých byla potvrzena totožnost. Jednalo se o ženu ve věku 21 let a dva muže ve věku 27 a 42 let,“ doplnila mluvčí Viačková.

Rýsuje se rovněž průběh tragédie. „Podle znalce stála za nehodou vysoká rychlost. Řidič renaultu jedoucího od Českého Těšína pravděpodobně nezvládl průjezd v jeho směru jízdy pravotočivou zatáčkou a vyjel vlevo do protisměru, kde došlo ke srážce. Vyšetřování ale i nadále pokračuje. U zemřelých řidičů bude provedena pitva,“ dodala Viačková.

Jak už se na Karvinsku stává zvykem, i tentokrát je řidič podezřelý z řízení pod vlivem drog. V renaultu byly nalezeny sáčky látkou, kterou by mohly být drogy. Zda byl řidič pod vlivem drogy nebo byl čistý, prokáží rozbory při pitvě.

„Mohu potvrdit, že v renaultu bylo nalezeno několik sáčků se žlutou krystalickou látkou. Byly odeslány k chemické expertize. Pokud jde o soby z tohoto vozidla, musím konstatovat, že nejsou pro policisty neznámé,“ řekla Deníku mluvčí Viačková.

U nehody zasahovali vedle záchranné služby také hasiči, kteří museli použít hydraulické vyprošťovací zařízení. Oba vozy byly po čelním nárazu silně deformovány. Likvidovali také únik provozních kapalin a zajišťovali vraky před zkratem elektroinstalace a požárem.

Protože žádný z účastníků nehody nepřežil a nejsou ani svědci, bude veškerá práce na objasnění posledních okamžiků před nehodou spočívat na soudním znalci. „Oproti jiným nehodám se tato liší tím, že se auta srazila pravými předními rohy. Mým úkolem je spočítat rychlost, jakou jela před střetem a v jaké pozici se nacházela,“ řekl znalec Miroslav Skácel.

Podobně tragická nehoda se stala v Karviné po poměrně krátké době. Ve středu 23. června předjížděl mladý řidič přes dvojitou plnou čáru dvě auta a v protisměru se srazil s dalším vozem. Na místě zemřeli dva lidé, včetně viníka. Vyšetřování u něj odhalilo požití drogy. Více o nehodě čtěte ZDE.

Patrně nejvážnější nehoda s ještě horšími následky se stala téměř ve stejném místě před několika lety. V pondělí 13. 12. 1999 se ve stejné zatáčce srazila škodovka s vozem Daewoo Matiz. Na místě zůstalo šest mrtvých lidí, včetně dvouletého dítěte. Další dítě, jeho stejně staré dvojče, jako zázrakem přežilo.