K nešťastné události došlo v podzemí šachty 9. květen, která spadá pod Důl Darkov. Důlní otřes vyvolalo prudké uvolnění napětí v narušené hornině. Osmačtyřicetiletý havíř a jeho kolega se v té době pohybovali na důlním pracovišti v hloubce zhruba 800 metrů pod povrchem.

„Jeden horník byl zraněn smrtelně, další má podle prvních informací lékaře jen lehčí zranění a byl převezen na preventivní vyšetření do nemocnice,“ sdělil mluvčí důlní společnosti OKD Vladislav Sobol.

K události se vyjádřil také generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus-Dieter Beck: „Zpráva o úmrtí našeho kolegy nás všechny velmi zasáhla, zvlášť v tomto předvánočním čase. Neustále děláme vše pro to, aby se bezpečnost v našich důlních provozech zvyšovala, některým přírodním jevům však není v lidských silách čelit. Chci jménem svým i za celou společnost vyjádřit upřímnou soustrast rodině i blízkým zesnulého kolegy.

Příčiny této mimořádné události šetří komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Dolu Darkov, společnosti OKD a odborářů. Důlní otřes zpravidla způsobuje uvolnění horniny, kterou mohou být horníci zasaženi, nebo jsou zasaženi tlakovou vlnou.

Letos se na důlních pracovištích společnosti OKD jedná o třetí smrtelný úraz. Firma přitom zaznamenává snižující se trend úrazovosti, který připisuje modernizaci zařízení a zvyšování všech bezpečnostních opatření.

„Bezpečnost práce v OKD se i přes tuto smutnou událost letos výrazně zlepšila. Za první tři čtvrtletí poklesl počet pracovních úrazů meziročně o čtvrtinu, a tento trend pokračuje i v aktuálním čtvrtletí. Projevují se výsledky půlmiliardové investice do nových ochranných a technických pomůcek pro horníky. Pokud jde o úrazy, v souvislosti s otřesem se poslední před nedělním stal v září loňského roku,“ dodal mluvčí Sobol.

Důlní otřesy jsou často lidmi vnímány i na povrchu. Pokud dojde k uvolnění napětí v hornině v malé hloubce, šíří se záchvěv povrchem. Chvění pohybuje stavbami a lidé jej mohou pocítit jako zhoupnutí země pod nohama nebo pozorují pohyb předmětů či vibrace okenních tabulí. O posledním otřesu čtěte ZDE. Naopak otřesy ve větších hloubkách se projevují právě v důlních dílech, která mohou poškodit a tím i způsobit zranění nebo smrt horníkům.

Celé území Ostravska, kde se těží černé uhlí, je osazeno seizmickými stanicemi, které v nepřetržitém provozu zaznamenávají všechny záchvěvy. Vyhodnocením dat soustředěných na pracovišti v Paskově lze zjistit přesnou lokalitu, hloubku a sílu otřesu. Data často pomáhají preventivně, kdy jsou z ohrožených lokalit horníci evakuováni. Článek o seizmickém sledování regionu čtěte ZDE

Jinou mimořádnou situaci řešili báňští záchranáři v sousedním Dole ČSM, kde došlo k záparu, který museli hasit. Článek čtěte ZDE