K události došlo v domě na Studentské ulici. Po 18. hodině tam pes v bytě napadl dvaatřicetiletého přítele jeho majitelky. Další muž, který byl v té době v bytě na návštěvě, psa z napadeného strhl a vyhodil na chodbu. O patro níže však pes napadl dalšího nájemníka, třiašedesátiletého muže z bytu v přízemí.

O jiných případech útoku psů na lidi čtěte v Souvisejících článcích

Oba napadení muži byli psem pokousáni po celém těle, především na končetinách. Starší muž navíc i na hlavě. Pes mu poranil nos, ukousl jedno ucho a další natrhl. Kus ucha zůstal ležet na chodbě a po celou dobu se k němu nemohl nikdo dostat. Nebylo proto možné ho sebrat a přišít zpátky.

„Bylo to šílené. Majitelka psa se s dítětem schovala ve vedlejším pokoji. Já jsem toho psa chytil za hřbet a strhl z kamaráda. Vyhodil jsem ho na chodbu a rychle zavřel. Zraněný tady u nás leží, má poraněné ruce a nohy, strašně ho to bolí a nemůžeme mu nijak pomoci,“ popisoval muž z balkonu kritické okamžiky.

Na místo přijeli strážníci a ze spárů zuřivého psa zachránili staršího muže z přízemí. Současně varovali všechny nájemníky, aby nevycházeli na chodbu a zůstali zavřeni ve svých bytech. Statný pes měl odhadem 40 kilogramů.

„Nejdříve jsme se museli dostat do uzamčeného vchodu. Uvažovali jsme, že použijeme služební zbraň, ale nebylo by to bezpečné. Pes stále útočil. Podařilo se však staršího muže dostat ven z chodby a psa nechat v domě,“ vysvětlil jeden ze zasahujících strážníků.

"O případu jsme byli informováni jednadvacet minut po 18. hodině. Hlídka po příjezdu na místo okamžitě přivolala záchranku, republikovou policii, odchytovou službu a následně i hasiče," řekl zástupce ředitele Městské policie Havířov Daneš Skulina.

Střílet se nedalo

Použití zbraní vyloučili také republikoví policisté. V chodbě domu existovalo velké riziko, že by se střela mohla odrazit a někoho zranit. Přesto strážníci i policisté v některých momentech měli své zbraně připravené. Například, když doprovázeli pracovníka útulku k místu, odkud by mohl na psa fouknout střelu, nebo když se šli přesvědčit, zda už je dostatečně uspaný.

Ke všemu neštěstí byly všechny čtyři havířovské sanitky na výjezdech u jiných případů a trvalo několik minut, že přijela první. Její posádka však mohla poskytnout pomoc pouze muži, který seděl na venkovních schodech. Do domu za druhým zraněným, shodou okolností řidičem záchranné služby mimo službu, se dostat nemohli.

Na místo proto byli voláni hasiči, kteří dostali do bytu jednoho záchranáře po žebříku. Ten zraněnému kolegovi poskytl první pomoc a utišující léky.

Hasiči z lezeckého týmu pak připravili podmínky pro dopravu zraněného k sanitce. "Po schodech zraněného nevyneseme. Voláme proto lezecký tým, který zajistí transport pacienta po lanech přes balkon," řekl v průběhu zásahu ředitel karvinského územního střediska hasičů Ivo Pieter.

Po celou dobu se pracovníci havířovského útulku snažili psovi aplikovat uspávací látku. Na první střelu pes příliš nereagoval a stále se pohyboval po schodišti, čímž znemožňoval aplikaci další střely. Po druhé už zeslábl a ulehl. Veterinář namíchal třetí dávku a střelec mu ji zasadil už z bezprostřední blízkosti, aby měl jistotu, že se nemůže vzchopit k dalšímu útoku.

Pětadvacetiletá majitelka psa dala už ve chvíli, kdy pes ještě držel všechny v šachu, souhlas s jeho utracením. S největší pravděpodobností se proto z uspání neprobere.

Celá akce, kterou navíc ztěžoval déšť, byla ukončena krátce před 21. hodinou.

Zranění se podrobili operacím

Oba zranění byli ještě večer a v průběhu noci operováni. "Oba utrpěli hluboké rány na různých částech těla, především horních i dolních končetinách. U mladšího muže to jsou středně těžká zranění, u staršího těžká. Ten byl poraněn i v obličeji a na hlavě. Navíc při útoku psa utrpěl zlomeniny rukou. Oba pacienti jsou hospitalizovaní. Největší obavy nyní máme z infekčních komplikací. Zjišťujeme, zda byl pes řádně očkován," řekla hlavní sestra havířovské nemocnice Renata Tydlačková.

V Havířově to není první případ takto závažného útoku psa na člověka
K patrně nejzávažnějšímu došlo před několika roky na dětském hřišti. Malá Klárka byla napadena v neděli 17. června 2001. Deník o případu psal v článku Zuřivý pes pokousal čtyřletou holčičku. Děvče následně podstoupilo plastické operace. Majitel psa byl odsouzen a musel zaplatit veškeré náklady na léčbu.
Přísná opatření
Právě na základě tohoto případu, přijali zastupitelé přísnou vyhlášku, podle které se psi, s výjimkou nejmenších plemen, nesmí í na volném prostranství venčit bez náhubku a vodítka.