Nehoda se stala v pátek krátce před jedenáctou hodinou v křižovatce u Komerční banky. Křižovatku v té době řídila světelná signalizace.

Podle informací z místa nehody měla jet záchranka po Dělnické ulici od nemocnice k případu. Do křižovatky vjela s puštěnými majáky a kvílející sirénou. Na to nereagoval řidič osobního automobilu Renault Laguna, který se měl jako druhý v pořadí rozjet na zelenou z Mánesovy ulice. Sanitka narazila čelně do pravého boku laguny a otočila se o 180 stupňů. Po střetu se odražené osobní auto dostalo na chodník, kde čekali chodci.

Jeden z chodců byl zraněn těžce, druhý středně těžce. Posádky obou vozidel vyvázly bez zranění. Posádka záchranky poskytla první pomoc zraněným. Do nemocnice je odvezly další sanitky.

„Naši záchranáři jeli k nahlášenému případu a stali se účastníky dopravní nehody s jiným vozidlem. Bezprostředně po nehodě, při které nebyl nikdo z posádky zraněn, poskytli první pomoc zraněným chodcům ve věku 65 a 68 let,“ řekl mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.

„Lehce až středně těžce zraněný pacient byl ošetřen s tržnou ránou na nose, otřesem mozku a vyraženými zuby, které budou následně řešeny pravděpodobně se stomatochirurgem. Druhý pacient utrpěl vážnější poranění hlavy a hrudníku. Je stabilizovaný, ale stav je nadále hodnocen jako závažný,“ řekla náměstkyně ředitele havířovské nemocnice Renáta Tydlačková.

Přesný průběh nehody stále vyšetřuje dopravní policie. Pomoci mohou i svědci, kteří nehodu viděli.

S velkou pravděpodobností bude ze zavinění nehody obviněn řidič sanitky, kterému zákon ukládá povinnost i při jízdě se zapnutým výstražným světelným a zvukovým zařízením dbát zvýšené opatrnosti. Rozhodnutí však může být později změněno na základě vyšetřování a znaleckých posudků.

Zjišťovat se bude především to, kdy řidič sanitky spustil sirénu, zda do křižovatky vjel opatrně a jestli na jeho manévr mohl řidič osobního auta včas reagovat.

"V této chvíli se nehoda stále vyšetřuje. Někteří účastníci kolize ještě nejsou schopni vypovídat," potvrdil policejní mluvčí Jaroslav Kus.

Kvůli unikajícím provozním kapalinám byli na místo voláni hasiči.

Nehody jsou v křižovatce časté a pro záchranáře je doslova prokletá

Ve stejné křižovatce došlo už k několika vážným nehodám, a to i v době činnosti světelné křižovatky. O jedné z posledních Deník informoval v článku Autobusák boural na červenou a pod vlivem. Jiná měla tragické následky: V Havířově usmrtil automobil chodce

Prokletá je křižovatka pro záchranáře. Ve stejném místě totiž havarovali i hasiči. Deník o nehodě psal v článku Hasiči jeli k nehodě. Cestou však bourali

V jednom případě, v červnu roku 2005, to bylo za velmi podobných okolností, kdy řidič vjel do křižovatky na zelenou právě ve chvíli, kdy jí projížděla houkající sanitka s pacientem. Po vleklém soudním jednání byl viníkem uznán řidič osobního vozidla.

Deník o závěru případu informoval v srpnu roku 2006 v článku:
Kolize sanitky a taxíku už zná viníka
Havířov - Samosoudce havířovské pobočky Okresního soudu v Karviné Otakar Chmiel rozlousknul spor v případě nehody vozidla taxislužby a houkající sanitky. Ke karambolu došlo loni v červnu na křižovatce u Komerční banky. Sanitka jela po Dělnické ulici s pacientem a jeho lékařem do nemocnice. Zleva z ulice U Stromovky do ní narazil taxík. Spor byl o tom, kdo nehodu zavinil, když houkající sanitka projížděla křižovatkou na červenou a taxík měl zelenou.
„Lékař mi dal pokyn, abych jela na modré. To jsem dodržela a jela se zapnutou sirénou i majáky. V křižovatce jsem počkala, až mi dají vozidla přednost, ale přesto do mě jedno auto narazilo. Sanitka se otočila o 180 stupňů a v kabině začala páchnout unikající nafta,“ líčila kritické chvilky řidička sanitky. Zatímco sanitka zůstala stát v křižovatce, nepřipoutaný taxikář byl vymrštěn ze svého sedadla do pravého horního rohu čelního skla, které hlavou rozbil. Auto navíc přejelo přes trávník a na parkovišti poškodilo další čtyři vozidla.
„Po posouzení všech důkazů byl vinným uznán řidič taxislužby. Ten při jízdě výrazně překročil povolenou rychlost. I když řidič jede na zelenou, musí jet tak, aby byl schopen v případě potřeby zastavit. Navíc musí respektovat výstražná znamení vozidel s právem předností v jízdě,“ vysvětlil své rozhodnutí soudce Chmiel. Taxikář byl odsouzen k 15 měsícům vězení s dvouletým podmíněným odkladem. Navíc nesmí 3,5 roku řídit a je povinen uhradit škodu.
Důležitým pro rozhodování byl znalecký posudek. Znalec vypočítal, že sanitka jela v době karambolu minimálně 60 km/ hod. Auto taxislužby se do křižovatky vřítilo rychlostí zhruba 84 km/hod. „Kdyby alespoň jeden z účastníků nehody dodržel předepsanou rychlost, k nehodě by nedošlo,“ řekl znalec.
Soud musel posoudit míru zavinění u obou řidičů. „Bylo prokázáno, že řidička sanitky dodržela všechny povinnosti, které ji při využití práva přednosti zákon ukládá. Ona dbala zvýšené opatrnosti a do křižovatky vjela v době, kdy viděla, že ostatní vozidla jí dávají přednost. S rychle jedoucím taxíkem počítat nemohla,“ řekl ve své závěrečné řeči státní zástupce Otakar Cibien.
Obžalovaný taxikář si obhájce nezvolil a se svou vinou byl více méně smířen. Před soudem odmítl vypovídat, pouze odpovídal na pokládané otázky. Když soud vyřkl trest, bez okolků ho přijal. Souhlasil s ním i státní zástupce a rozsudek je proto pravomocný.