Ptáka vyrazili hasiči zachraňovat ve středu odpoledne poté, co na tísňovou linku hasičů zavolal řidič Tatry 815, který navážel na haldu nedaleko kaliště Dolu ČSM hlušinu a zahlédl z kabiny v kalech vyčnívající hlavu ptáka.

„Hasiči slezli ke kališti zajištěni lanem. Pták byl naštěstí jen asi půl metru od břehu a hasiči jej odtud vylovili. Pak jej důkladně očistili pomocí kartáče, vody z cisterny a nakonec i neperlivou vodou z PET lahve," popsal neobvyklý zásah mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Protože byl racek vysílený a nebyl schopný se ve volné přírodě sám pohybovat, hasiči se domluvili s pracovníky Přírodovědné stanice v Karviné-Ráji, kde se jej ujala ošetřovatelka.

Racka převezou do střediska pro ohrožená zvířata

„Rackovi se podle ošetřovatelů daří dobře. V pondělí ho ještě museli krmit pinzetou, dnes má v nádobě rybičky a krmí se už sám. V nejbližší době bude převezen do Střediska pro záchranu ohrožených živočichů v Bartošovicích na Novojičínsko," dodal Kůdela.

Případ záchrany ptáka sledovalo i vedení stonavské radnice. „Jsme tomu rádi. Odkaliště není pro zvíře ani člověka přirozeným prostředím. Je to tenká vrstva vody, pod níž je husté bahno. Zvíře, které do ní vstoupí, má malou šanci se z odkaliště vyprostit. Totéž se týká člověka,“ řekl starosta Stonavy Ondřej Feber.

Podle něj se v minulosti také zde myslivci setkávali se zvířaty, která potřebovala z kalů vyprostit. „Pamatuji si například na velké divoké prase, které v 90. letech uvízlo v odkališti v lokalitě Na Kateřině. Zvíře trpělo, nemohlo ven. Museli je zastřelit a teprve poté vyprostit pomocí desek a lan. Dnes je z této lokality naštěstí odpočinková zóna hlavně pro rybáře,“ dodal starosta.