Potrubí prasklo v neděli odpoledne. Okamžitě po zjištění na místo vyjeli pracovníci poruchové služby společnosti Veolia, kteří zjišťovali, kde je místo úniku a jaké opatření bude zapotřebí k opravě. "V této chvíli nevíme, co je příčinou havárie, ale předpokládáme, že budeme muset horkovod na nějakou dobu odstavit," řekli Deníku. 

Voda z prasklého potrubí se valila z podzemního kolektoru pod benzinovou čerpací stanicí u kruhového objezdu na Dělnické ulici. Pod potrubím si pak našla cestu až ke strouze u nové železniční zastávky Havířov střed. 

Na horkovod je napojena celá síť výměníkových stanic, ze kterých je pak dodávána domácnostem. Po dobu opravy tak nebude dodávána nejen teplá voda, ale ani teplo do radiátorů. 

Havárie horkovodu v Havířově. | Video: Deník/Libor Běčák

Bez tepla a teplé vody zůstane jen malá část města

Podle informací, které Deník zjistil, by měla bez zásobování teplem a teplou vodou zůstat jen malá část města, a to v nejbližším okolí místa poruchy, tedy zřejmě jen poblíž nemocnice, Karvinské a Moskevské ulice. 

Ostatní část města by měla být napájena z druhé větve vedoucí podél Orlovské ulice. Jednotlivé části města se budou "zahřívat" postupně v průběhu večera a noci.  

"K havárii došlo na hlavním přivaděči, který by měl jeho vlastník odstavit a opravit. Naše síť ve městě by měla být už nyní napájena z druhé větve a dodávky tepla a teplé vody by tak měly být ve velké části města zajištěny," řekl ředitel Havířovské teplárenské společnosti Radim Hanzel. 

Například v centru města začala tepla voda téct před 22. hodinou a postupně se začaly zahřívat také radiátory. 

Aktualizované informace najdete na stránkách Havířovské teplárenské společnosti

Několik ulic musí vydržet bez tepla

Jak HTS informovala v pondělí ráno, dodávka tepelné energie byla ve večerních hodinách obnovena většině odběratelů. Částečně omezené dodávky jsou v oblasti ulic Dlouhá třída, Studentská, Mládežnická a Okrajová.

Opravy na hlavním přivaděči horkovodu budou dle společnosti Veolia Energie ČR probíhat běhěm dnešního dne do cca 12 hodin a dodávka tepelné energie bude do této doby nadále přerušena v následujících objektech:

Moskevská 1a, 1b, 1c, 1d, 1e, 2, 2a, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20
17.listopadu 27, 27a, 29, 31, 33, 35, 37, 39
Mánesova 1a, 3
Mánesova Sociální služby 1f
Mikrobiologie
Budova SmVaK