Lidé volali z několika městských částí. Nepříjemný zápach trápil obyvatele centra města, Podlesí, Bludovic a Prostřední Suché. Zatímco jedna jednotka objížděla místa, odkud lidé telefonovali, druhá zůstala na místě, kde se podařilo zdroj lokalizovat. Především podle čichu se hasičům podařilo určit, že místem úniku je téměř prázdný kontejner v areálu sběrny druhotných surovin na Selské ulici. 

Pro potvrzení přivolali speciální mobilní laboratoř ze základny ve Frenštátě pod Radhoštěm. Dvě hasičky odebraly několik vzorků, které budou vyhodnocovány. 

I na redakci Deníku se obraceli lidé s dotazy. 

"Chtěla jsem se zeptat, zda nevíte, co se to po celém Havířově děje? Všude smrad plynu, hasiči houkají a my normální lidi se utápíme v zápachu. Zajímalo by mě, k čemu slouží rozhlasy? Myslela jsem si, že by měli být v případě nouze a nebezpečí k tomu, aby informovali nás obyvatelé. Jsem doma těhotná, bojím se o děti ve škole a školce," reagovala na situaci čtenářka.

Zdroj: Youtube

Zatím nebylo určeno, o jakou látku se jedná. Podezření padá na merkaptan. To je těkavá, silně zapáchající látka používaná například v dolech.Tam sloužila k varování horníků před nebezpečím.

„Jako místo zdroje byla zjištěna sběrna. Nejednalo se však o únik zemního plynu, ale o jinou látku. Naše přístroje, ani přístroje plynařů, ji nedetekovaly a proto byla na místo přivolána laboratoř," řekl na místě zásahu velitel havířovských hasičů Pavel Budina.

Strážníci projížděli centrum města a prostřednictvím reproduktorů vyzývali obyvatele, aby omezili větrání a zároveň je informovali o tom, že plyn není zdraví škodlivý.

K TÉMATUUlicemi se šířil neuvěřitelný smrad. Lidem se cpal okny do bytů a mnozí čekali, že je bude před nebezpečím varovat moderní systém. Z amplionů, které jsou na každém rohu, se však žádná informace nelinula. Místo toho projížděly ulicemi vozy městské policie, ze kterých přes amplion k lidem promlouvali strážníci. Deník zjistil, že chyba není ve varovném systému, ale smrdutý plyn byl o něco rychlejší než magistrátní úředníci. "Událost nás předběhla, protože proškolení zaměstnanců magistrátu na obsluhu zařízení, je naplánováno právě až za několik dnů. Teprve potom budou moci pouštět varovné zprávy třeba jen z jednoho amplionu, ve vybraných čtvrtích nebo po celém městě. Nyní však mohou systém ovládat jen hasiči z centrály v Ostravě," vysvětlil tajemník magistrátu Milan Menšík. 

Podle prověřovaných verzí měl být ráno ze sběrny odvezen jeden kontejner do Karviné. Je možné, že z něj látka kapala na silnici. Trase by odpovídaly i lokality, odkud lidé zápach oznamovali.

Jak se ukázalo, v úterý dopoledne došlo ve městě hned ke dvěma podobným případům. Menší množství zapáchajícího plynu uniklo ve firemním areálu v Prostřední Suché. Z dílen byl plyn vyveden větracím systémem do ovzduší.

Pokud by se ukázalo, že se jednalo skutečně o nějaký druh merkaptanu, nejednalo by se v Havířově o ojedinělý případ. Někteří horníci si látku odnášeli ze šachty domů. Před časem ji použil neznámý člověk v konkurenčním boji, když jí potřísnil koberce u vstupu do dvou restaurací, aby pobyt znepříjemnil hostům. Čtěte o tom v článku: Někdo opět útočil silně a nepříjemně zapáchající látkou

Také v druhém případě byla látka použita jako msta, když ji někdo nechal čpět poblíž jiného baru. O případu čtěte v článku: V Havířově v pátek ráno někdo zaútočil plynem