Přestože mezi nejčastější příčiny nehod patří přehnané riskování, vysoká rychlost a nepozornost, za řadou nehod je tzv. tichý zabiják v podobě infarktu či jiné náhlé zdravotní indispozice. A počet nehod, které zaviní, je rok od roku vyšší.

„Bohužel se stávají dopravní nehody, při kterých dochází k náhlému zdravotnímu selhání či dokonce úmrtí řidiče ještě před nehodou. Ta je pouze následkem kolapsu a nemožnosti ovládat vozidlo," uvedl zástupce vedoucího Dopravního inspektorátu v Karviné Pavel Balicki.

Řidiči mnohdy o svých zdravotních problémech vědí, ale ignorují doporučení lékaře, aby byli obezřetní, nebo vůbec neměli řídit. Například v Havířově se nedávno stala nehoda, kdy starší řidič zkolaboval následkem srdečního selhání, vjel na chodník, kde narazil do chodce, kterému způsobil těžké zranění.

Příčina? Muž kardiak zanedbal výměnu kardiostimulátoru. VIDEO: Řidiče, který na chodníku smetl chodce, stihl kolaps

Podobný průběh měla dopravní nehoda, kterou způsobil epileptický záchvat řidiče v Havířově na Hlavní třídě, a jen díky shodě šťastných okolností srazil na jedné z nejfrekventovanějších ulic Havířova pouze jednoho chodce.

Záchranáři zasahovali u nehody v Těrlicku

Podobné dopravní nehody se objevují na celém území okresu. Posledním takovým případem by mohla být víkendová dopravní nehoda z Českého Těšína, ale k potvrzení její přesné příčiny je třeba vyčkat výsledků pitvy.

Pokud je řidič v takové situaci v autě sám, hrozí nebezpečí samozřejmě jemu i lidem poblíž silnice.

Co ale může v takové situaci udělat spolujezdec? Odborníci radí reagovat rychle, avšak ne zbrkle.

A jak zabránit nehodě? Důležité je udržet přímý směr vozidla a snažit se zastavit vyřazením rychlosti a zatažením ruční brzdy, případně vypnutím zapalování. Je však nutné dbát na to, aby nedošlo k zamčení volantu.

„Není to vždy tak jednoduché vozidlo, i při relativně malých rychlostech, ujede za krátký čas nemalou vzdálenost," doplnil Balicki.

Nehody v důsledku zdravotních potíží nejsou výsadou starých řidičů. Ti musí každopádně absolvovat pravidelné lékařské prohlídky po 65. roku života.