"Po střetu starší žena utrpěla těžká zranění – několik zlomenin, otřes mozku, tržnou ránu na hlavě. Lékaři dobu léčení předpokládají na 6 až 12 měsíců. Řidička vozidla je podezřelá ze spáchání nedbalostního přečinu těžké ublížení na zdraví s trestem odnětí svobody na šest měsíců až čtyři léta. Základní pravidlo bezpečnosti na silnicích je „vidět a být viděn". Za snížené viditelnosti a v noci platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě," uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. 

Zvýšení viditelnosti:

Viditelnost lze zvýšit vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluorescenčních materiálů, které zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na jakou může řidič chodce nebo cyklisti zaznamenat. Doporučujeme používat i reflexní doplňky.

Fluorescenční materiály zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí. Nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová. Reflexní materiály odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 metrů. Výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti. Reflexní materiál je v noci vidět na 10x větší vzdálenost než modré oblečení, Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič nejméně 1,5 sekundy (31 metrů) a to, aby odpovídajícím způsobem zareagoval.

Tři rady pro zvýšení viditelnosti:
1. používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy,
2. reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům, a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu),
3. dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.

Informace z projektu „Buďte vidět! Přežijete!" - BESIP