Měsíc září ještě samozřejmě uzavřen není, už nyní ale policie na Karvinsku eviduje více než 50 dopravních nehod. Celkový počet letošních nehod v okrese se podle posledních získaných údajů z tohoto týdne pohybuje kolem čísla 950. Nehody už letos přinesly pět mrtvých a 40 těžce zraněných. Proč jezdíme zase o něco hůře než loni?

„Nejvyšší procento zavinění u dopravních nehod je nesprávný způsob jízdy: nevěnování se řízení, nedodržení bezpečné vzdálenosti, nesprávné předjíždění a couvání," říká k tomu policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Nehody a alkohol

Výjimkou nebyli ani zmínění opilci za volantem, ale také opojení cyklisté.

„Právě kvůli alkoholu si cyklisté během léta způsobili i několik těžkých zranění," doplňuje policejní mluvčí.

A pozor! Větší procento představují případy, kdy lidé usedají do automobilu s více než jednou promilí alkoholu. Nejhoršími dny opilců jsou pátky a víkendy.

Na Karvinsko se tak během léta po roce vrátila i celorepubliková akce Řídím, piju nealko, kterou policie pořádá spolu s BESIP a Českým svazem pivovarů a sladoven a je zaměřena na řidiče i cyklisty. V srpnu se konala v Bohumíně. Kontroly tentokrát odhalily jednoho cyklistu, který nafoukal necelé půl promile alkoholu. I tak mu nyní ve správním řízení hrozí pokuta od pěti do 20 tisíc.

Větší dozor

„Všechny hlídky jak pořádkové policie, tak i dopravní policie zvýší počty silničních kontrol. Zejména se zaměří na řidiče vozidel i cyklisty, u nich na přítomnost alkoholu či návykových látek," deklarovala již dříve policie.

Pro porovnání: během prázdnin roku 2014 byl celkový počet dopravních nehod 208. Ty se obešly bez tragických následků. Těžce zraněno při nich bylo sedm osob, lehce pak 67. Letošní prázdninové statistiky uvádějí 236 nehod s jedním úmrtím, těžce zraněno bylo 10 osob, lehce 70.