K události došlo deset minut po 13. hodině na Dělnické ulici poblíž místního sídla společnosti AWT a obchodního centra Globus. Firma tam prováděla výkopové práce k obnažení betonového potrubního kolektoru. Lžíce bagru zřejmě poškodila kabel vysokého napětí 22 kV a pracovníka ve výkopu pak proud zasáhl.

Přesné okolnosti nehody vyšetřuje policie ve spolupráci s vyšetřovatelem hasičů a expertů na bezpečnost práce. "Případ je nyní ve vyšetřování. Postiženým je 51letý muž, kterého zasáhl elektrický proud," řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. 

Muž byl elektřinou popálen, ale zůstal při vědomí a byl schopen počkat na sanitku u silnice. První pomoc mu poskytli jeho spolupracovníci a následně posádka záchranky. Po stabilizování byl přeložen na palubu vrtulníku a transportován do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. 

"Postižený byl v době zásahu při vědomí a s posádkami komunikoval. Utrpěl však popáleniny 1. a 2. stupně v oblasti hlavy, zad a břicha, v celkovém rozsahu okolo pětadvaceti procent. Záchranáři pacientovi zajistili žilní vstup a ihned zahájili podávání potřebných léků. Ošetřili popálené plochy a provedli další nutná léčebná opatření," upřesnil stav zraněného mluvčí Záchranné služby MSK Lukáš Humpl.

Při poškození elektrického kabelu došlo k explozi a následně k výpadku v dodávce elektrické energie v celém městě. Menší exploze nastala ještě jednou, v době, kdy už se začínalo s vyšetřováním a zajišťováním výkopu.

Energetikům se podařilo většinu území města napojit z dalších vedení během několik minut. "Na zkrat na vedení reagovaly ochrany, které odpojily dodávku elektrické energie. Po vymezení místa havárie byla ostatní síť opět napojena," vysvětlil mluvčí ČEZ pro severní Moravu Jaroslav Jurča. 

Zdroj: Youtube