Poryvy větru vyvracely sloupy, stromy a lámaly větve. Kvůli stromu na silnici došlo i k jedné vážnější dopravní nehodě. Některá místa, například havířovské Bludovice a Životice nebo část Hlučína, byla bez elektrické energie. 

"Poruchy máme hlášeny na desítkách míst od Jeseníků po Beskydy. Naši pracovníci pracují na jejich co nejrychlejším odstranění a obnovení dodávek," řekl Deníku mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol.  

Z dostupných informací meteorologických stanic foukalo v kraji nejvíce na beskydské Lysé hoře, kde poryvy dosahvaly rychlosti až 90 km/h. V nížinách zaznamenali meteorologové nejvyšší rychlost u hráze Žermanické přehrady, kde to bylo v poryvech až 60 km/h. 

"Od zhruba 5. hodiny ranní vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči k více než 400 krát, z toho 90 krát v okrese Frýdek-Místek, hlavně v beskydské části," informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Jeho kolega Petr Holub odpoledne doplnil jednu událost, při které větev zranila člověka: Na Nádražní ulici v Ostravě došlo k pádu silnější větve ze stromu a při tom byla zraněna jedna osoba. Hasiči následně větev uvázali, odřezali pomocí motorové pily a místo zabezpečili."
"Došlo k vážnému zranění osmačtyřicetileté ženy, na niž na ulici spadla ze stromu několika metrová větev a srazila ji k zemi. Záchranáři pacientku ošetřili s poraněním zad a otevřenou zlomeninou dolní končetiny. Následně ji transportovali na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice," dodal mluvčí záchranné sluzžby Lukáš Humpl.

Zraněných lidí bylo v pátek více.

"V devět hodin musela být v Ostravě ošetřena žena seniorského věku, do které narazil kontejner, rozjetý prudkým větrem. Při následném pádu pacientka utrpěla poranění dolní končetiny. V Třinci záchranná služba vyjížděla dopoledne ke starší ženě, kterou poryv větru převrátil na ulici, přičemž došlo k poranění dolní končetiny a po poskytnutí prvotní pomoci bylo nutno předat pacientku k dalšímu ošetření v nemocnici. Před jedenáctou hodinou byla v Darkovicích na Opavsku zraněna žena, které při práci na zahradě poryv větru převrátil na hlavu přibližně 100kg trampolínu. I zde museli zasahovat záchranáři," dodal Humpl.

Další lidé se ocitli v ohrožení života při výpadku proudu.

"Mezi devátou a desátou hodinou musely posádky záchranné služby nezávisle na sobě vyjíždět také ke dvěma pacientům, a to do obcí na Frýdecko-Místecku a Karvinsku. Muž a žena byli s vážnými interními obtížemi v domácí péči, avšak s nutnou podporou přístrojů, podporujících jejich dýchání. Při výpadku proudu sice v obou případech přístroje přešly na bateriový provoz, ten je však časově omezený a při déle trvajícím výpadku elektrické energie hrozilo selhání přístroje a smrtelné ohrožení pacientů. Oba nemocní proto museli být za podpory přístrojové techniky přepraveni do nemocnic, kde jim byla potřebná péče zajištěna," informoval mluvčí Humpl.

Železniční doprava byla kvůli spadlým stromům na trať dopoledne dočasně omezena v úsecích Heřmánky - Vítkov, Dolní Benešov - Hlučín a Štítina - Opava-Komárov, Dětmarovice - Karviná hlavní nádraží a kvůli výpadku dodávky elektrické energie také v úseku Frýdek-Místek - Frýdlant nad Ostravicí. Většinu úseků se podařilo zprůjezdnit před polednem.

Na železnici došlo také k jedné nehodě. "Jednalo se o srážku osobního vlaku se spadlým stromem v katastru obce Zátor-Loučky na Bruntálsku. Nikdo naštěstí nebyl zraněn," sdělil mluvčí hasičů Holub.

Petřvald

Kvůli pádu dvou stromů na vozovku na silnici I/58 u Petřvaldu na Novojičínsku se stala dnes před půl devátou dopoledne nehoda dvou osobních automobilů.

Nehoda v Petřvaldě u Nového Jičína.

„Jeden z automobilů zřejmě narazil čelně do stromu. Nehoda si vyžádala si zranění dvou osob, na místě zasahují dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že důležitá spojnice mezi Mošnovem a Starou Vsí nad Ondřejnicí je uzavřená.

Silnice I/58 bude podle mluvčího moravskoslezských hasičů uzavřená minimálně do 11.15 hodin. Nehoda dvou osobních vozidel, kterou zřejmě způsobily pády stromů na vozovku, si vyžádala zranění řidičů obou osobních aut, kteří skončili v nemocnicích.

„Na místě zasahují a ještě minimálně dvě hodiny budou zasahovat, dvě jednotky HZS Moravskoslezského kraje - stanice Ostrava-Jih a Bílovec, neboť nehoda se stala na hranici obou okresů," doplnil Petr Kůdela. Hasiči budou muset přivolat na místo hasičský vyprošťovací speciál. (ipa)

Havířov

Několik zásahů mají za sebou profesionální i dobrovolní hasiči z Havířova. Na Dělnické ulici v Prostřední Suché vítr vyvrátil sloup veřejného osvětlení, který zahradil dva jízdní pruhy frekventovaného tahu z Havířova na Karvinou. V nedaleké ulici Na Pavlasůvce poryv větru nevydržela třešeň, která přehradila celou vozovku. Rozřezali ji dobrovolní hasiči. 

Další strom se vyvrátil v ulici Na Nábřeží. Spadl na trávník a nikoho neohrozil.

Hasiči z SDH Havířov Město museli zajistit větrem strženou střechu.

Po 11. hodině strhl poryv větru střechu rodinného domu v ulici Na Parceli v Havířově-Šumbarku. Do akce vyjeli dobrovolní hasiči, kteří mají svou zbrojnici jen nedaleko místa události. Pilou odřezali poškozené plechy a střechu opravili alespoň provizorně, když ji zakryli plachtou, aby nedošlo k poškození deštěm. (bb)

Zdroj: Youtube

Frýdek-Místek

Silné poryvy větru, který se od včerejška prohání Třincem, způsobily škody na porostech v kanadském lese a zároveň zkomplikovaly dopravu v této lokalitě. Místní komunikace v kanadském lese spojující část Kanadu se silnicí I/11 musí být proto až do odvolání uzavřena. Řidiči budou na tuto skutečnost upozorněni přechodným dopravním značením.

Ochromené Opavsko

Silný vítr páchá škody také na Opavsku. Hasiči jenom v Opavě museli odstraňovat několik spadlých stromů. Jeden z těch největších spadl v ulici Bochenkově přímo přes cestu. Páskami se zákazem vstupu je z bezpečnostních důvodů ohraničen také park v Městských sadech. Kvůli komplikacím s větrem nešel proud také v Kateřinkách.

„Elektřina nám nefunguje minimálně přes hodinu," líčil před desátou hodinou dopolední jeden z místních obyvatel Oldřich Dušek.
Následek větrné smrště v Opavě.

Dva stromy spadly také v Dolním Benešově. Právě z tohoto důvodu je uzavřen také úsek silnice mezi Benešovem a Bolaticemi. Přímo ve městě šly k zemi dva stromy. Jeden u autobusové zastávky v Zábřehu, druhý pak v ulici Podubí.

„Třetí na stejné ulici ho bude brzy následovat. Je totiž nalomený a musíme ho odstranit. Jedná se o staré vzrostlé stromy v blízkosti rybníka Nezmar, odkud jde silný jižní vítr. Museli jsme kvůli tomu uzavřít také přilehlou ulici," poznamenal dolnobenešovský místostarosta Jiří Krömer a vzápětí ještě dodal: „Alespoň dvě hodiny je celé město bez proudu."

V některých úsecích musela být omezena také vlaková doprava. „Až do 11.30 se nebude jezdit mezi Opavou východem, Komárovem a Štítinou, dále pak mezi Dolním Benešovem a Hlučínem. Na tratích jsou spadlé stromy, které se musí odklidit," vysvětloval tiskový mluvčí Českých drah Radek Joklík. (dus)